Ważne informacje w lutym 2025
Zbliżające się terminy, zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, szkolenia, w których warto uczestniczyć. Ulubiony miesięcznik wielkopolskich rolników informuje i przypomina.
- WODR organizuje bezpłatne szkolenie dla wszystkich rolników realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt, którzy zgodnie z ustawą o PS WPR 2023-2027 zobowiązani są do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, po którym otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Wymóg ten obowiązuje od 2024 roku. Takie szkolenie trzeba odbyć do 14 marca 2025 roku, a zaświadczenie o jego ukończeniu trzeba złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 21 marca 2025 roku.
- Centrum Doradztwa Rolniczego organizuje bezpłatne szkolenia dla rolników ubiegających się o wsparcie finansowe w ramach Interwencji 10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Odbycie szkolenia w ramach działania z PROW 2014-2020 – obszar F oraz interwencji PS WPR 2023-2027 I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej jest wymogiem uzyskania dofinansowania. Szkolenie w formie e-learningu jest dostępne do 15 marca 2025 roku.
- Ustawa z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2024 r. poz. 630.) nakłada na użytkowników obowiązek posiadania uprawnień do stosowania środków ochrony roślin. Użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do cyklicznych szkoleń uzupełniających, bo po upływie pięciu lat wydane zaświadczenie traci swoją ważność. WODR w Poznaniu organizuje szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin: dwudniowe szkolenia podstawowe oraz jednodniowe szkolenia uzupełniające.
- Istnieje możliwość stosowania nawozów azotowych od 1 lutego, jeżeli nastąpi przejście średniej temperatury powietrza przez próg 3 stopni Celsjusza (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub 5 stopni Celsjusza (w przypadku pozostałych upraw).Przejście przez próg danej temperatury to termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3 lub 5 stopni Celsjusza. Datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez opisane progi określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Wykaz powiatów, na terenie których możliwe jest wcześniejsze rozpoczęcie wiosennego nawożenia, można znaleźć na stronie https://agrometeo.imgw.pl/
- Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, dzięki której podwyższeniu ulega limit łącznej kwoty zbiegu renty rodzinnej wypłacanej z rentą socjalną. Oprócz tego osobom całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji, pobierającym rentę socjalną, przysługuje dodatek dopełniający, do którego prawo można uzyskać od 1 stycznia 2025 roku, ale pierwsza wypłata tego świadczenia nastąpi dopiero w maju 2025 roku.
- Od 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące układów hamulcowych w nowych maszynach rolniczych. Teraz żaden nowo zarejestrowany ciągnik nie może być wyposażony w połączenia hydrauliczne typu jednoprzewodowego, musi być wyposażony w dwuprzewodowe połączenie układu hamulcowego. Wszystko po to by zachować zgodność z europejskim rozporządzeniem UE 2015/68 (które uzupełniało dokument 167/2013/WE) w sprawie hamowania maszyn rolniczych.
- Od 1 stycznia 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy zwiększając limit przychodów uprawniający koła gospodyń wiejskich do uproszczonej ewidencji – ze 100 tysięcy złotych do jednego miliona złotych. Do tego limitu nie wlicza się darowizn rzeczowych, które są przeznaczone na realizację działalności statutowej. W ustawie zostały wprowadzone także inne zapisy, które wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku.
- W związku z sytuacją epidemiologiczną pryszczycy w Niemczech, polskie służby weterynaryjne podejmują szeroko zakrojone działania prewencyjne. W Głównym Inspektoracie Weterynarii zwołano sztab kryzysowy, a w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu zwołano wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego i postawiono w stan gotowości Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii.