Kobieta stoi w polu pszenicy i dokonuje pomiaru roślin za pomocą urządzenia.

Zwierzęta, pokazy na polu i koncerty na Regionalnych Targach Rolniczych w Gołaszynie

Wietrzna pogoda nie zniechęciła zwiedzających, którzy dopisali na Regionalnych Targach Rolniczych w Gołaszynie organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska handlowe i wystawa małych zwierząt.

Po dwuletniej przerwie rolnicy i wystawcy ponownie mogli spotkać się w Gołaszynie i wspólnie cieszyć targami. Wartość takich relacji podkreślał również Maciej Szłykowicz, pierwszy zastępca dyrektora WODR w Poznaniu, który uroczyście otworzył wydarzenie.

- Cieszę się, że wracamy do normalności i spotykamy się dzisiaj. Mam nadzieję, że bez większych przeszkód będziemy mogli kultywować tradycję targów w Gołaszynie – mówił Maciej Szłykowicz.

I dodał: - Dziękuję wszystkim za przybycie, ale przede wszystkim chciałbym przywitać państwa rolników, bo to dla nich jest ta impreza. Chciałbym, żebyśmy cały czas mieli świadomość tego, że praca w rolnictwie to są działania, które wymagają wytrwałości, dyscypliny i samozaparcia, zwłaszcza, że obecna sytuacja z suszą i wysokimi cenami nie jest łatwa.

Na scenie stoi trzech mężczyzn. Jeden z nich przemawia.

Pokazy merytoryczne i rozrywka dla rodziny

Wartościowym punktem targów dla rolników był pokaz na poletkach demonstracyjnych z użyciem N-testera, czyli urządzenia do pomiaru zapotrzebowania roślin na azot. Ta wiedza została dodatkowo wzbogacona wykładami specjalistycznymi o tematyce rolniczej i ogrodniczej. Rolnicy mogli również otrzymać wsparcie na stoiskach doradczych, między innymi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Stoiska handlowe, między nimi przechadzają się ludzie.

Na targach pojawiło się dużo zwiedzających, którzy rodzinnie spędzali czas. Szczególną uwagę przykuwały stoiska z zabawkami, wystawa ptaków i królików, konkursy oraz pyszne, swojskie jedzenie. Atmosferę umilały występy zespołów regionalnych i ludowych. Swój repertuar zaprezentowali między innymi muzycy z Kapeli Bajer, zespół Anima oraz Ladies Trio z Ukrainy.

Na scenie stoją trzy kobiety w jednakowych sukienkach. Wszystkie śpiewają.

Wśród atrakcji były również konkursy – plastyczny oraz gwary wielkopolskiej. W pierwszym z nich mogły wykazać się dzieci, które przedstawiły swoją wizję wiosennego ogrodu, natomiast konkurs gwary wielkopolskiej był dedykowany wszystkim chętnym. Odważni uczestnicy otrzymali za udział nagrody i wyróżnienia.

W klatce na trawie jest brązowa kura, obok niej leżą dwa jajka.

Regionalne Targi Rolnicze w Gołaszynie odbyły się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Patronat medialny nad targami objęły: Głos Wielkopolski, Radio Poznań, telewizja TVP3 Poznań, Wieści Rolnicze, portal Gospodarz.pl, Poradnik Gospodarski, Radio Elka oraz portal Rawicz24.pl.

Zapraszamy na kolejne targi organizowane przez WODR w Poznaniu, które odbędą się 4 i 5 czerwca w Sielinku. Będzie to potrójna impreza, w skład której wchodzą Wielkopolskie Targi Rolnicze, Dni Pola oraz Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Krajowym Dniom Pola Poświętne 2022.

Tekst: Marta Kaczmarek

Zdjęcia: Norbert Kowalski

Galeria zdjęć:

Tłum ludzi przechadza się między stoiskami.
Na głowie kobiety siedzi papuga.
Przy stole pod namiotem siedzą dzieci i rysują.
Obora z krowami. Krowy stoją obok siebie w rzędzie i jedzą paszę z ziemi. Przed nimi są ludzie.
Mostek nad stawem, prowadzący do stoisk handlowych. Na drodze przechadzają się ludzie.
W klatce znajdują się dwa białe gołębie, które patrzą na siebie.
Na pierwszym planie widać zielone liście roślin. W tle stoją dwie kobiety, które oglądają rośliny. Po ich prawej stronie jest mężczyzna, który się nachyla.
Namiot Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Pod namiotem stoją doradcy.
Zbliżenie na pęta kiełbasy na stole.
Przy wozie z grochówką stoi żołnierz. W garze obok grzeje się bigos. W tle są namioty.
Domki dla pszczół ustawione obok siebie.
Na scenie stoi czterech muzyków w podobnych strojach. Grają na instrumentach i śpiewają.
Na krzesłach pod sceną siedzą widzowie i oglądają koncert. W tle są namioty. W klatce na gałęzi siedzi kilkanaście papużek. Zbliżenie na głowę brązowego gołębia, który siedzi w klatce.