14 marca 2018

Spotkanie producentów ziemniaków

Opracowanie: Agnieszka Jeżewska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

26.02.2018r. miało miejsce spotkanie producentów ziemniaków skrobiowych. Spotkanie odbyło się w restauracji Greys w Zasutowie. Organizatorem tego wydarzenia było.  Celem spotkania była konsolidacja branży ziemniaczanej, wymiana doświadczeń i pogłębianie wiedzy fachowej potrzebnej do dalszej pracy

W spotkaniu udział brali przedstawiciele firm związanych z produkcją i przetwórstwem ziemniaków. Dało to możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Dzięki uprzejmości Prezesa  Zrzeszenia Plantatorów i Producentów Ziemniaków w Luboniu Pana Ryszarda Szarolety, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu miał możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Stoisko informacyjne, którym zajmowali się doradcy z Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie wrzesińskim cieszyło się dużym zainteresowaniem. Plantatorzy ziemniaków podchodzili i zadawali pytania na , które chcieli uzyskać odpowiedź. Najczęstszymi tematami jakie były poruszane to obawy związane z kampanią wniosków o płatności obszarowe w 2018r .oraz warunki atmosferyczne jakie panowały w tym czasie na polach ( ujemne temperatury). Rolnicy bardzo obawiali się o skutki niskich temperatur, które panowały od dłuższego czasu na przezimowanie upraw na swoich polach.

Ważnym punktem spotkania był wykład Pana Macieja Zacharczuka z WODR w Poznaniu o systemach wspomagania decyzji oraz nowoczesnej aplikacji EPSU mobilne, która umożliwia monitorowanie przebiegu warunków atmosferycznych ale również daje możliwość informacji na temat choroby jaką jest zaraza ziemniaka. Zostało również poruszone bardzo ważne zagadnienie i prośba ze strony plantatorów aby Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom i być może w przyszłym czasie rozszerzył ofertę EPSU  o możliwość informacji ostrzegawczych na temat alternariozy  ziemiaka.

Bardzo ciekawy wykład na temat mieszanin zbiornikowych przedstawił Pan dr Łukasz Sobiech pracujący na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Czytany 428 razy Ostatnio zmieniany 15 marca 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.