22 sierpnia 2014

Promocja spożycia owoców i warzyw przez Polaków !

Opracowanie: Katarzyna Kaczmarek
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email


Promocja spożycia owoców i warzyw przez Polaków !

 

Embargo na polskie owoce i warzywa nałożone przez stronę rosyjską zdecydowanie pogorszyło sytuację tego sektora, sytuacja jest poważna.
Jednym ze sposobów rozwiązania embarga jest promocja spożycia owoców i warzyw przez Polaków . Promocja spożycia to jeden z elementów osłabiających skutki embarga. Rozwijająca się kampania społeczna dobrze świadczy o zachowaniach naszych konsumentów. To przejaw współczesnego patriotyzmu.

Wielkopolski  Ośrodek  Doradztwa Rolniczego w Poznaniu także podjął inicjatywę promowanie tradycyjnych metod utrwalania i przetwarzania owoców i warzyw gospodarstwach domowych zarówno na wsi, jak i w miastach.  
Najważniejszym  argumentem , dlaczego powinniśmy jeść więcej owoców i warzywa jest ich niewątpliwie korzystny wpływ na nasze zdrowie. Lekarze oraz dietetycy od lat wskazują na korzystne oddziaływanie świeżych owoców i warzyw na nasz organizm

Drugim argumentem jest oczywiście zmniejszenie strat naszych sadowników i producentów warzyw poprzez wzrost spożycia wewnętrznego. Wyszukujmy jednak polskie owoce i warzywa wśród bogatej oferty handlowej, z jaką mamy do czynienia na rynku.


Uważa się, że wszystkie warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są one bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika, czyli włókna pokarmowego. Warzywa i owoce działają wybitnie alkalizująco i są praktycznie głównym źródłem potasu, który jest niezbędny do pracy serca.
Znajduje się w nich również szereg związków mniej poznanych, takich jak polifenole, bioflawonoidy. Zwłaszcza warzywa, z uwagi na dużą zawartość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie i wody, ale małą zawartość tłuszczu – powinny się znaleźć w trzech głównych posiłkach.

Konfitury, dżemy, marynaty, soki i wszelkie inne przetwory własnej produkcji są bezkonkurencyjne!

Smakują znacznie lepiej niż te ze sklepu. Mam  też pewność, że w przetworach przygotowanych w domowych warunkach nie ma żadnej chemii.

Robiąc domowe przetwory, sami decydujemy o smaku i ilości cukru. Własne przetwory górują nad przemysłowymi pod jeszcze jednym względem – robimy je ze świeżych owoców i warzyw, tuż po zbiorze.
Ponadto wszystkie owoce i warzywa działają zasadotwórczo – zobojętniają nadmiar kwasów w organizmie – a także są doskonałym źródłem błonnika, który pęcznieje, dając uczucie sytości, co sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi, pobudza perystaltykę jelit, zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym (miażdżycy, nowotworom przewodu pokarmowego).

Często latem zapominamy o tym, że w chłodniejsze dni będzie nam brakowało smaku owoców i dlatego też niezbyt chętnie przystępujemy do prac służących zapełnieniu naszych spiżarni i piwnic. Poza tym ogólna dostępność marynat i dżemów w sklepach pogłębia tę niechęć. Jednak nie należy poddawać się lenistwu, gdyż przetwory przygotowane własnoręcznie, w zgodny ze sprawdzoną recepturą sposób, będą z pewnością cieszyć nasze podniebienie dużo bardziej niż te ze sklepu.

Metod na przedłużenie trwałości bogatych w witaminy warzyw i owoców, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie również w zimowe dni, jest mnóstwo i warto je wykorzystać, aby później móc delektować się smakiem ulubionego dżemu lub kiszonych ogórków bogatych w witaminę C.

Zachęcam do kupowania polskich owoców i warzyw do ich konsumpcji oraz przetwarzania . W następnym artykule podam  wspaniałe przepisy na domowe przetwory .


 

 

Źródło : http://www.kuchniaplus.pl, www.poradnikzdrowie.pl , http://www.polskiemedia.org
Czytany 10328 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.