20 czerwca 2016

WĄGROWIECKI DZIEŃ RZEPAKU

Opracowanie: Łukasz Kowalski • Zamieszczenie: Michał Gawłowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Dzięki współpracy Zespołu Doradczego w Wągrowcu z firmą RAPOOL Polska sp. z o.o. w dniu 3 czerwca 2016 roku po raz kolejny zorganizowano imprezę pod hasłem „Wągrowiecki Dzień Rzepaku”. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 największych producentów rzepaku z powiatu wągrowieckiego oraz doradcy ZD Wągrowiec. 

Impreza podzielona została na dwie części, z której pierwsza odbyła się w Wągrowcu w siedzibie firmy RAPOOL Polska sp. z o.o., gdzie omówiono technologię przygotowania nasion rzepaku przeznaczonych do siewu. Przybyli na imprezę rolnicy mieli również okazję uczestniczyć w pokazie dotyczącym Bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.

W trakcie prezentacji przygotowanej przed PSP i OSP zaprezentowano pojazdy pożarnicze, sprzęt ratowniczy oraz przedstawiono działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Uczestniczący w spotkaniu rolnicy mogli obejrzeć sprzęt wysokościowy, czujki pożarowe, czujniki tlenku węgla, udzielono im także porad dotyczących bezpiecznej pracy podczas zbliżających się żniw.

           Druga część imprezy odbyła się w Łaziskach (gm. Wągrowiec) na polu w Gospodarstwie Demonstracyjnym WODR Poznań u Pana Andrzeja Torzewskiego, gdzie zaprezentowano rolnikom 24 odmiany rzepaku ozimego zarówno populacyjne jak i mieszańcowe, a także kolekcję 20 odmian pszenicy ozimej i 2 odmiany pszenżyta ozimego.       

W skład zaprezentowanej rolnikom kolekcji weszły odmiany sprawdzone, które są już na rynku, a także zupełne nowości, które w sprzedaży będą dostępne od 2017 roku.

 Rolnicy mogli podziwiać m.in. odmiany rzepaku przeznaczone do uprawy w trudniejszych warunkach - na słabszych glebach z mniejszą ilością wody (Sherpa, Thure, Rumba, Marathon, Trumpf), odmiany odporne na suchą zgniliznę kapustnych (Taifun, Arango), wykazujące większą odporność na mróz (Popular, Abakus, Minerva), na wyleganie (Oriolus), odmiany wcześniej dojrzewające (Shrek) oraz wysokoplonujące odmiany (Inspiration, Atora, Dominik). Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawianie rankingu TOP 15 – najlepiej zimujących odmian.

       

W trakcie przeglądu poletek, omówione zostały walory poszczególnych odmian rzepaku oraz zabiegi agrotechniczne, jakie zostały wykonane na plantacji. Dodatkowo uczestniczący w spotkaniu rolnicy mogli zapoznać się z nowościami odmianowymi oraz technologią uprawy pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego. Zaprezentowano m.in. pszenicę ozimą Hylux, Hybery, Artist, Arktis, Tobak, Elixer, Torrild, Lavantus, Quintus, Produzent, CH Combin, Consus, Ohio, Franz, Patras a także pszenżyta Tulus i SU Agendus.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również oferta firmy DSV Polska dotycząca mieszanek traw na łąki i pastwiska oraz specjalnych programów międzyplonów spełniających wytyczne zazielenienia (EFA).

Po wymianie poglądów i doświadczeń uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek, podczas którego każdy otrzymał materiały szkoleniowe od firmy RAPOOL sp. z o.o.

Na zakończenie należy dodać, że rolnicy biorący udział w imprezie byli bardzo z niej zadowoleni i wyrazili chęć dalszej współpracy w przyszłości.

Fotografie wykonał Aleksander Łukasiewicz – ZD Wągrowiec

Łukasz Kowalski

Starszy Doradca

ZD Wągrowiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie wykonał Aleksander Łukasiewicz – ZD Wągrowiec

 

 

Czytany 1076 razy Ostatnio zmieniany 22 czerwca 2016