07 stycznia 2016

Drzewka owocowe kolumnowe szansą na owoce w małym ogródku.

Opracowanie: Anna Skotowska • Zamieszczenie: Michał Gawłowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Były czasy że w ogródkach przydomowych sadziło się tylko rośliny ozdobne, by cieszyły nasze oczy swoimi kształtami, barwą czy pięknymi kwiatami. Obecnie wielu z działkowiczów stara się by ich ogródki stały się też funkcjonalne, żeby nie tylko cieszyły oko ale by była także z nich także jakaś korzyść. Najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie drzew owocowych, lecz na małej powierzchni ogródka często jest to nie wykonalne i tu naprzeciw wychodzą szkółkarze z nowymi wariantami uprawy drzewek jakimi są drzewka owocowe kolumnowe.

Te drzewa zwykle osiągają wysokość 2,5–3 m i obwód korony do 80 cm. Nie wytwarzają długopędów, tylko przewodnik i wiele krótkopędów. Taki pokrój roślin pozwala na gęstsze nasadzenia, nawet poniżej 1 m odległości między drzewkami. Wcześnie wchodzą w owocowanie, np. jabłonie kolumnowe owocowanie rozpoczynają już w pierwszym (zwykle w drugim) roku po posadzeniu i mogą plonować nawet przez 20 lat. Drzewka te nie wymagają cięcia, ewentualne cięcie korygujące lub mające na celu usunięcie pędów przemarzniętych nie powoduje nadmiernego wzrostu roślin. Ważnym zabiegiem jest natomiast odginanie pędów, które wyrastają z przewodnika pod ukosem ku górze. Wszystkie pędy boczne powinny wyrastać od przewodnika pod kątem zbliżonym do prostego. Do przyginania pędów można wykorzystać najzwyklejsze klamerki (takie same jak do rozwieszania prania). Aby cieszyć się corocznym owocowaniem dobrym zabiegiem jest przerzedzanie zawiązków. Po pięknym kwitnieniu wiosną często pojawia się zbyt wiele zawiązków, których rośliny nie są w stanie wyżywić. Po przerzedzaniu wprawdzie owoców będzie mniej ale będą większe i smaczniejsze.

Drzewka te nie odznaczają się dużą mrozoodpornością lecz ich niewielki pokrój uławia okrycie na zimę. Można okryć całą roślinę słomą, workiem papierowym, długą trawą robiąc tzw. chochoł lub okryć agrowłókniną zimową albo kapturem ochronnym.

A jeśli brak nawet małego ogródka a jest tylko balkon czy taras to drzewka te bardzo dobrze sprawdzają się jako posadzone w donicach. Przez cały sezon spokojnie mogą stać na balkonie lub tarasie natomiast na zimę można okryć całą roślinę robiąc chochoł lub owinąć donicę folią bąbelkową, roślinę agrowłókniną zimową a donicę postawić na styropianie.

Anna Skotowska

ZD Wągrowiec

WODR Poznań

Źródło:www.poradnikogrodniczy.pl i www.sadowniczy.pl

Czytany 4512 razy Ostatnio zmieniany 11 stycznia 2016