08 grudnia 2014

ABC okrywania roślin na zimę

Opracowanie: Łukasz Kowalski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
ABC okrywania roślin na zimę

 

Wiele roślin ozdobnych występujących w naszych ogrodach wymaga okrycia na zimę. Są to przede wszystkim drzewa i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Okrywanie wykonujemy dopiero po jesiennych przymrozkach, przed nastaniem mrozów. Chodzi o to, żeby rośliny same przyzwyczaiły się do niskiej temperatury i wytworzyły mechanizmy obronne. Zabieg ten robimy na wszystkich roślinach, które wykazują mniejszą tolerancję na zmiany temperatur. Dla roślin najgroźniejsze są bezśnieżne zimy z długotrwałym mrozem bez okresów odwilży. Zabezpieczanie roślin przed mrozem stanowi również dla nich ochronę przed zwierzętami, które w tym okresie przyciśnięte głodem podgryzają młode pędy drzewek owocowych oraz niektórych roślin ozdobnych występujących w naszych ogrodach.
Ochrony przed mrozem wymagają przede wszystkim: budleje, hortensje ogrodowe, azalie oraz różaneczniki, piwonie drzewiaste, ketmie syryjskie, glicynie, lawendy wąskolistne, powojniki wielokwiatowe, ostrokrzewy, pierisy, miliny, róże, mahonie, ogniki, młode okazy magnolii, klonów palmowych, miłorzębów, tulipanowców oraz rośliny wrzosowate.

Do okrywania roślin możemy wykorzystać różnego rodzaju materiały, zarówno te pochodzące z ogrodu jak i materiały zakupione w punktach handlowych. Jeśli chodzi o materiały naturalne to są to przede wszystkim: liście, słoma, stroisz, kora, torf oraz trociny. W centrach ogrodniczych możemy natomiast nabyć różnego rodzaju gotowe osłony np. z worków jutowych, które wystarczy tylko nałożyć na roślinę oraz różnej grubości agrowłókniny, z których osłony wykonujemy samodzielnie.

Krótka charakterystyka poszczególnych materiałów ochronnych.
Liście – nadają się do okrywania roślin cebulowych oraz tych, które tracą swoje części nadziemne przed zimą. Nie powinno się natomiast liśćmi okrywać roślin zimozielonych ponieważ mogą one gnić pod ich warstwą a poza tym mogą być źródłem różnego rodzaju chorób. Pod liśćmi mogą również zimować gryzonie.
Słomiane chochoły – są lepsze od liści, ponieważ przepuszczają powietrze. Mogą chronić rośliny przed naprawdę dużymi mrozami, niestety dają też schronienie gryzoniom.
Stroisz – to nic innego jak gałązki drzew iglastych. Można nimi okrywać wszystkie rodzaje roślin – także zimozielone. Podobnie jak słoma przepuszczają powietrze. Stroisz ma jeszcze jedną zaletę – nie gnieżdżą się pod nim gryzonie.
Kora, torf, trociny – są najlepszym materiałem do okrywania roślin rabatowych oraz do usypywania 20-30 centymetrowych kopczyków zabezpieczających korzenie np. róż, budlei, piwonii, hortensji oraz pnączy. Musimy jednak pamiętać, że kora w pewnym stopniu doprowadza do zakwaszenia gleby a nie wszystkim roślinom taki stan odpowiada.
Agrowłóknina – pojedyncza warstwa włókniny chroni przed mroźnym wiatrem i słońcem, natomiast grubsza jej warstwa znakomicie chroni przed mrozem. Bardzo dobrze przepuszcza powietrze, nie gromadzą się pod nią gryzonie.
Papier – jeżeli już chcemy użyć do okrycia roślin materiał tego typu to najlepszy jest papier pakowy lub falista tektura. Musimy jednak pamiętać o tym, że pomimo tego, że papier przepuszcza powietrze, to nie przepuszcza on światła i jest to materiał nietrwały.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu roślin uprawianych w pojemnikach, których korzenie osłonięte jedynie cienką warstwą ziemi i doniczką łatwo przemarzają.

Tekst (na podstawie opracowań internetowych i własnego doświadczenia) oraz zdjęcia przygotował:

Łukasz Kowalski
ZD Wągrowiec

Czytany 8927 razy Ostatnio zmieniany 08 grudnia 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.