08 października 2020

Wizyta w Ogrodzie Ziołowym Hyzop

Opracowanie: Barbara Straszewska, Maria Kamecka • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Ogród Ziołowy Hyzop położony jest we wschodniej Wielkopolskie, w powiecie kolskim, na terenie gminy Osiek Mały, w miejscowości Rosocha. Gospodarstwo, w którym mieści się ogród zajmuje powierzchnię około 8,50 ha użytków rolnych. Ogród ziołowy, jak twierdzą jego właściciele Anna i Marek Górczewscypowstał z pasji do ziół oraz natury, dla tych którzy chcą poznawać rośliny przyjazne człowiekowi oraz chcą w oryginalny i aktywny sposób spędzić czas wolny”.

W gospodarstwie Ogród Ziołowy Hyzop całość produkcji prowadzona jest w ekologicznym systemie gospodarowania, a jego początki sięgają 2010 roku i w tym też roku gospodarstwo zostało włączone do sieci zagród edukacyjnych. W gospodarstwie przeważają gleby klasy IV i V, niewielki obszar stanowią gleby klasy III.

W ogrodzie edukacyjnym można zauważyć bogactwo gatunków ziół (ponad 300 różnorodnych ziół na powierzchni około 32 arów). Uwagę przyciąga część ogrodu, w której znajduje się obecnie około 72 gatunki mięty, 10 gatunków macierzanki, ponad 10 gatunków szałwii, kilkanaście gatunków oregano i kocimiętki oraz bylic. Ponadto w ogrodzie można również znaleźć egzotyczne rośliny zielarskie m.in. ziele Brahmi, trawę cytrynową, czy zboża Inków (szarłaty). Warto również zwrócić uwagę, że w ogrodzie osobną kolekcję stanowią rośliny miododajne, a każda z roślin jest oznakowana i opisana.

W ofercie edukacyjnej Ogrodu Ziołowego Hyzop oprócz zwiedzania, gospodarze proponują warsztaty o różnorodnej tematyce m.in. zioła z naszego ogródka i z naszej okolicy, apteka na parapecie, domowe wykorzystanie ziół – nalewki, herbatki, soki, nasze rady na zdrowy styl życia, lecznicze właściwości warzyw i owoców, jak również rośliny zielarskie z wykorzystaniem na preparaty roślinne stosowane w ochronie i nawożeniu roślin w produkcji ekologicznej. Należy podkreślić, że dopełnieniem części edukacyjnej w ogrodzie Hyzop jest możliwość skosztowania, a także zakupu ziół w różnej postaci. Pani Ania proponuje własnoręcznie wykonane soki, nalewki, syropy oraz różnego rodzaju herbatki ziołowe.

Pomimo wszelkich ograniczeń, związanych z trwającą nadal pandemią, znalazła się 30-osobowa grupa chętnych rolników, z powiatu tureckiego, którzy wybrali się z wizytą do Ogrodu Ziołowego Hyzop. Większość uczestników to mieszkańcy gminy Władysławów i Turek. Wyjazd zorganizowany przez doradców z gminy Władysławów i Turek, odbył się 1 października, przy pięknej, bezdeszczowej pogodzie, która sprawiła, że z przyjemnością wszyscy zwiedzali tereny ogrodu. W trakcie zwiedzania uczestnicy poznawali różnorodność ziół oraz z uwagą słuchali, prowadzonych przez właścicielkę ogrodu Panią Annę wykładów, która zachwyciła wszystkich swoją ogromną wiedzą nie tylko na temat ekologicznej produkcji ziół. Opowiadała również o właściwościach roślin, a także przytaczała legendy o różnych ziołach. Po zwiedzaniu, każdy uczestnik został obdarowany rośliną do swojego ogrodu, a następnie wszyscy udali się na pyszny poczęstunek.

W drodze powrotnej, przy ożywionej dyskusji, wszyscy wymieniali uwagi na temat stosowania ziół w swoim gospodarstwie domowym, uprawy ziół w ogrodach i stwierdzili, że wyjazd do ogrodu był udany i chętnie jeszcze raz odwiedziliby Ogród Hyzop, dla porównania w innej porze roku.

Wszyscy uczestnicy, przez cały czas trwania spotkania, zachowywali dystans społeczny, posiadali maseczki, a organizatorzy i właściciele gospodarstwa zapewniali płyn do dezynfekcji rąk. W załączeniu kilka zdjęć z wyjazdu.

Czytany 101 razy