08 lipca 2020

DNI POLA I ZAGRODY – KAŹMIERZ 2020

Opracowanie: Lech Dudek • Zamieszczenie: Anna Czarnecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 1 lipca 2020 roku zgodnie z wieloletnią  tradycją  doradca  WODR Poznań  Lech Dudek zorganizował na terenie tutejszej gminy „Dni Pola i Zagrody - Kaźmierz 2020”. Całe spotkanie, w którym uczestniczyli rolnicy przygotowane zostało i przeprowadzone z zachowaniem nakazanych środków ostrożności, które obowiązują w związku z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa COVID 19.  Zgodnie z programem  spotkanie miało swój początek w Gospodarstwie Demonstracyjnym pana Wojciecha Kalinowskiego w Kaźmierzu.  W dniu tym od samego rana słoneczna aura zachęcała do wzięcia udziału w tej imprezie i dlatego zgodnie  z przewidywaniami osoby zaproszone nie zawiodły i przybyły w wyznaczone miejsce. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z terenu gminy Kaźmierz i gmin sąsiednich oraz zaproszeni goście – delegaci do  Wielkopolskiej  Izby Rolniczej oraz członkowie Komisji Rolnictwa Rady Gminy Kaźmierz. W pierwszej części szkolenia wszyscy uczestnicy wysłuchali na wolnym powietrzu komunikatów i  informacji dot. aktualnej sytuacji w rolnictwie. Tematyka wykładów była bardzo różnorodna i obejmowała: „Fundusze UE dla rolnictwa w roku 2020”, podsumowanie akcji składania wniosków o  płatności  obszarowe i dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego w roku 2020, omówiono także całkowicie nowe zasady składania wniosków i szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku suszy.  Następnie doradca WODR Lech Dudek  przedstawił słuchaczom wykład: „Wpływ przebiegu pogody w okresie wegetacji 2019/20 na rośliny uprawne prowadzone zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin”. Kolejnym planowanym założeniem programu była lustracja pól w Gospodarstwie Demonstracyjnym pana Wojciech Kalinowskiego w miejscowości Kaźmierz gdzie wszyscy zapoznali się z doświadczeniami odmianowymi. W tym miejscu  uczestnicy mieli możliwość obejrzeć i porównać kolekcję odmian pszenicy, pszenżyta, jęczmienia oraz żyta  prowadzonych według zasad integrowanej ochrony roślin. Przeprowadzona tu została także prezentacja kolekcji odmian roślin uprawnych, porównanie cech odmianowych oraz oceniono ich przydatności i spodziewane plonowanie w warunkach suszy. Temat przedstawił i omówił prowadzący gospodarstwo pan Wojciech Kalinowski oraz doradca Lech Dudek.  Omawiane zagadnienia spotkały się z dużym zainteresowanie uczestniczących w szkoleniu rolników i na pewno zaowocują nowymi rozwiązaniami technologicznymi oraz odmianami zbóż, które wprowadzone zostaną do gospodarstw rolnych w kolejnych latach.

Organizator bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w organizacji i  przyczyniły  się do sprawnego przebiegu  tej imprezy rolniczej na terenie gminy Kaźmierz w bieżącym roku.

Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za przestrzeganie zasad  bezpieczeństwa i dostosowanie się do nakazów wprowadzonych przez organizatora a związanych z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa COVID 19.

 

Do zobaczenia za rok !!!

Czytany 511 razy Ostatnio zmieniany 08 lipca 2020