29 grudnia 2016

Ocalić od zapomnienia

Opracowanie: Jerzy Kryś • Zamieszczenie: Anna Czarnecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

W 2007 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej (TMZD) otwarto Izbę Regionalną, która mieści się w przestronnych piwnicach Gminnego Centrum Kultury w Dusznikach. Liczne ekspozycje zajmują powierzchnię 160 m2. Mottem przewodnim do powstania Izby Regionalnej były słowa wypowiedziane przez jednego z wielkich przedwojennych polityków „Kto nie szanuje przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”. Właśnie utworzenie Izby Regionalnej było nadrzędnym zadaniem Towarzystwa, które powstało pod koniec Roku Jubileuszowego 2000.

Świadomość ocalenia pamiątek przeszłości była od dawna obecna w tym środowisku. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli historii w Dusznikach gromadzili pamiątki z minionych lat. Gromadzenie zbiorów zapoczątkowano w latach 80. ubiegłego stulecia. Przed powstaniem Regionalnej Izby Biblioteka Gminna na bazie zbiorów szkolnych i wypożyczanych przez mieszkańców eksponatów zorganizowała wystawę „ Z dziejów Dusznik”. Dzisiaj ekspozycja obejmuje trzy pomieszczenia. Sali głównej nadano imię Prof. Lecha Krzyżaniaka byłego dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Ten uznany i ceniony w świecie nauki archeolog pochodził z rodziny nauczycielskiej z pobliskiego Wilkowa.

W Izbie można zapoznać się z wieloma pamiątkami z minionych lat. Wyeksponowane są tutaj przedmioty do użytku codziennego między innymi: kołowrotki do przędzenia wełny, dzieże do wyrobu chleba, maselnice, lamy naftowe, żelazka na duszę oraz szereg innych przedmiotów użytkowych. Zgromadzono też przedmioty wyposażenia zakładów stolarskich czy wyposażenia kuźni. Ponieważ gmina Duszniki jest typową gminą rolniczą nie zabrakło pamiątek związanych z rolnictwem, np. zobaczyć można tutaj jarzmo jakie zakładano wołom pracującym na roli oraz sprzęt do uprawy ziemi. Ściany zdobią reprodukcje starych zdjęć, które ukazują zwiedzającym jak kiedyś zbierano zboże oraz je młócono. W skład ekspozycji wchodzą gabloty ze sztandarami między innymi kółek rolniczych i koła włościańskiego. W Izbie zapoznać się można również z historią zabytków jakie znajdują się na terenie gminy Duszniki, np. bogatą dokumentacją fotograficzną dotyczącą kościoła pw. św. Marcina w Dusznikach oraz kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Wilczynie. Na zewnątrz budynku Regionalnej Izby usytuowany jest pawilon, w którym znajdują się maszyny do czyszczenia zbóż, zbioru ziemniaków i zboża, a także zabytkowa sikawka strażacka.

Powstanie Izby było bardzo cenną inicjatywą miejscowych społeczników ponieważ z jednej strony udało się zachować szereg przedmiotów, które nie są znane młodszym mieszkańcom gminy, a z drugiej strony nie ulegną one zniszczeniu. W Izbie odbywają się lekcje historii dla dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy. Ekspozycja cały czas powiększa swoje zbiory. Członkowie TMZD zwracają się z prośbą o przekazywanie na rzecz Izby przedmiotów, które nieraz zapomniane stoją gdzieś na strychach domów, a mogą wzbogacić eksponaty.

Regionalną Izbę można zwiedzać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godz. od 15.00 – 17.00

Bibliografia:

Biuletyn Towarzystwa Ziemi Dusznickiej Nr 12 wrzesień 2007r.

 

Czytany 661 razy