07 listopada 2019

Zwalczanie chwastów w pszenicy

Opracowanie: Sylwia Wojtylak-Gallas • Zamieszczenie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Jesień to najlepsza pora na wykonanie zabiegu odchwaszczania pszenicy ozimej, która jest najbardziej wrażliwą na zachwaszczenie rośliną. Wykonanie zabiegu w tym okresie warunkuje dobre przezimowanie, kondycję i odporność roślin wiosną. Plantacje zachwaszczone są narażone na atak chorób. Poza tym chwasty wschodzą w stosunkowo niskiej temperaturze, nie przekraczającej 2-4 Cº, bardzo dobrze ukorzeniają się przechodząc kolejne fazy rozwojowe niezależnie od warunków pogodowych. W okresie zimowym większość chwastów przeważnie nie wymarza, a w razie zimowych ciepłych, słonecznych dni, gdy zboża jeszcze nie rozpoczynają wegetacji, chwasty potrafią szybko się rozwijać i konkurować ze zbożami o światło wodę i składniki pokarmowe.

W okresie wiosennym pogoda nie zawsze sprzyjają wykonaniu oprysku, często jest zbyt mokro by wjechać opryskiwaczem na pole lub długo utrzymują się niskie temperatury.

 Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu ochrony roślin przed chwastami, każdy producent rolny zgodnie z zasadami integrowanej produkcji powinien zlustrować pole pod względem zachwaszczenia. Podczas lustracji pola należy określić skład gatunkowy oraz fazy rozwojowe chwastów i na podstawie tej analizy należy wybrać odpowiedni herbicyd, wysokość dawki oraz termin stosowania. Koniecznie należy czytać informacje zawarte na etykiecie środka i stosować się do nich. Opryski należy kupować ze sprawdzonego źródła, zwracać należy uwagę na zabezpieczenia stosowane przez producenta. Nie należy kupować ,,podróbek‘’ niech nie kusi nas promocja, bardzo niska cena, gdyż takie preparaty mogą przyczynić się do zniszczenia całkowicie uprawy.

Dawki herbicydów podawane są w zakresie od-do. Należy pamiętać, że wyższe dawki herbicydów doglebowych stosujemy na glebach ciężkich, natomiast stosując preparaty dolistnie wyższe dawki stosujemy na plantacjach o wysokiej kompensacji chwastów.

Do najbardziej uniwersalnych substancji aktywnych należy zaliczyć chlorotoluron (tab.1), który można zalecać bezpośrednio po siewie oraz nalistnie jesienią łącznie z okresem zimy, ale gdy temperatura powietrza nie jest niższa niż minus 3 Cº i na polu nie ma pokrywy śniTab1. Propozycje herbicydów

Nazwa handlowa produktu

Nazwa substancji aktywnej

Dawka

Faza rozwojowa rosliny

Zalecenia

Snajper 600 S.C.

chlorotoluron – 500 g, diflufenikan – 100 g

1,25-1,5l/ha

Od fazy 3 liści

pszenica,

 

 

Trinity 590 SC

 

 

pendimetalina - 300 g, chlorotoluron - 250 g, diflufenikan - 40 g

2-2,5l/ha

Od fazy 2-4 liści

pszenica

 

 

Każdy producent rolny powinien pamiętać o tym, że jesienny zabieg ochrony roślin przed chwastami to gwarancja wysokich plonów pszenicy ozimej o dobrej jakości.

Źródło:

,,Metodyka integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej”

Opracowanie zbiorowe

pod redakcją:

prof. dr hab. Marka Korbasa

i prof. dr hab. Marka Mrówczyńskiego,

http://www.minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

Czytany 558 razy