23 września 2019

Szkodniki w rzepaku

Opracowanie: Sylwia Wojtylak-Gallas • Zamieszczenie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Zasiewy rzepaku w gminie Orchowo rozpoczęły się z dniem 17 sierpnia. Termin siewu rzepaku podyktowany był wczesnymi żniwami oraz wykorzystaniem wilgoci jaka pozostała w glebie. Na dzień dzisiejszy rzepak znajduje się w fazie 6 liści. To najwyższy czas, aby rolnicy wystawili na swoje plantacje rzepaku żółte naczynia, w celu monitorowania nalotów szkodników.

Do jesiennych szkodników rzepaku zalicza się:

Chowacz galasówek:

 - chrząszcz o zabarwieniu brunatnym, osiąga długość 3mm. Żeruje wczesną jesienią, aż do końca listopada. Osobniki dorosłe składają jaja do szyjki korzeniowej rzepaku, z nich wykluwają się larwy, które żerują w naroślach (galasach), powodując zahamowanie rozwoju oraz gorsze przezimowanie roślin.

 

Gnatarz rzepakowiec:

- owad o zabarwieniu pomarańczowym, osiąga długość od 6 do 8mm. Żeruje wczesną jesienią, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Dorosłe osobniki składają jaja, z których wykluwają się larwy początkowo o barwie szaro-zielonej z czarna głowa, później o barwie aksamitnoczarnej. Młode larwy żerują na liściach w przypadku dużego nasilenia szkodnika powstają gołożery.

Śmietka kapuściana:

- owad o barwie szarej, osiąga długość do 6mm. Dorosłe osobniki składają jedno lub kilka jaj pomiędzy grudkami ziemi wokoło rośliny lub bezpośrednio na szyjce korzeniowej.

Tantniś krzyżowiaczek

- owad o rozpiętości skrzydeł 17-18 mm. Dojrzałe osobniki składają jaja z nich wykluwają się gąsienice, które ,,skrobią” powierzchnie liścia powodując tworzenie dziur w blaszce liścieniowej rzepaku.

Podczas długiej, suchej i ciepłej jesieni należy często lustrować stan plantacji rzepaku i gdy jesienne szkodniki przekroczą stan ekonomicznej szkodliwości należy jak najwcześniej wykonać zabieg ochrony roślin.

Czytany 548 razy