12 września 2018

Dożynki powiatowe w Ostrowitem

Opracowanie: Danuta Woźniak • Zamieszczenie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W tym roku miejscem obchodzenia Dożynek Powiatowych była miejscowość Ostrowite.

Uroczystości dożynkowe w dniu 2 września zainaugurowała Msza Św. dziękczynna celebrowana w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przez ks. H. Kaczmarka proboszcza gminy Ostrowite.

We mszy udział wzięli wójtowie i burmistrzowie, delegacje z pocztami sztandarowymi, delegacje z wieńcami, zaproszeni goście, starostowie dożynek w osobach Gabriela Kamińska z gminy Strzałowo i Mariusz Głombicki z gminy Ostrowite.

Po mszy świętej korowód dożynkowy przemaszerował na stadion sportowy, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Oficjalnego otwarcia Święta Plonów dokonali gospodarze dożynek tj. Starosta Powiatu Słupeckiego M. Roga oraz Wójt Gminy Ostrowite H. Tylman, którzy przywitali zaproszonych gości oraz podziękowali rolnikom za tegoroczne plony. Na ich ręce Starostowie Dożynek złożyli bochen chleba z tegorocznego ziarna zbóż. Poświęconym chlebem częstowano uczestników Święta Plonów.

W trakcie uroczystości dożynkowych wyróżniono oraz wręczono odznaki ,, Zasłużony dla Rolnictwa”.

W tym roku za zasługi na rzecz lokalnej społeczności uhonorowano rolników z gminy Ostrowite w osobach: P. Smuszkiewicz, W. Główczyński, M. Forycki, D. Wawrzynkiewicz, J. Zywert, L. Staszak.

Odznaką ,, Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego ” uhoronowano Prezesa LBS w Strzałkowie Tadeusza Krotoszyńskiego.

Jak co roku podczas dożynek wręczono nagrody rolnikom biorącym udział w konkursie:,, Słupecki Rolnik Roku 2018 ”. W XVI już edycji konkursu III miejsce zajął Rafał Gorzelańczyk z Drążnej z gm. Słupca, II miejsce Roman Wańkowski z Podbielska z gminy Orchowo, natomiast tytuł Słupeckiego Rolnika Roku 2018 przyznano Andrzejowi Sobczakowi ze Świnnej z gminy Ostrowite.

Stałym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Wieńce z każdej gminy prezentowały profesjonalizm i ogromne zaangażowanie.

Komisja na najładniejszy wieniec dożynkowy 2018 wybrała i I miejsce przyznała gminie Strzałkowo, II miejsce gminie Ostrowite a III miejsce gminie Powidz.

Obchodom Święta Plonów towarzyszyły stoiska instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, na których zainteresowani rolnicy mogli zasięgnąć fachowej porady.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą uatrakcyjnił występ zespołu Quardo Band i Soleo.

Uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Czytany 997 razy Ostatnio zmieniany 12 września 2018