31 lipca 2018

Facelia-roślina miododajna

Opracowanie: Henryk Matkowski • Zamieszczenie: Danuta Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Facelia błękitna uprawiana jest w powiecie słupeckim zarówno w plonie głównym jak i w poplonach. W bieżącym roku powierzchnia uprawy tej rośliny w powiecie wyniosła ok. 300 ha. W plonie głównym najczęściej uprawiana jest na nasiona. Wymagania glebowe tej rośliny nie są zbyt wysokie. Roślina ta może być uprawiana zarówno na glebach słabych jak i lepszych pod warunkiem, że nie są kwaśnie. Dobrym stanowiskiem dla uprawy facelii z przeznaczeniem na nasiona są zboża, rośliny okopowe i przemysłowe.

Nawożenie mineralne w całości powinno być wykonane przed siewem a wysokość dawek fosforu i potasu zależna jest od zasobności gleby. Nawożenie azotem zwłaszcza na glebach dobrych nie powinno być zbyt obfite, ponieważ może spowodować wyleganie uprawy i obniżkę plonu nasion. Poziom nawożenia fosforem wynosi od 40 do 60 kg/ha, potasem od 80 do 100 kg / ha, azotem od 30 do 60 kg /ha.

Roślina ta od daty wysiewu zakwita po 50–60 dniach i kwitnie od 4 do 6 tygodni. Kwitnąca uprawa facelii stanowi bardzo cenny pożytek dla pszczół, które przylatują na plantacje z odległości powyżej 3 km. Wydajność miodowa facelii błękitnej zależy od terminu siewu, warunków pogodowych, zasobności gleby. W sprzyjających warunkach wydajność ta może sięgać od 600 do 800 kg z 1 ha. Pszczelarze bardzo chętnie stawiają ule z pszczołami w pobliżu plantacji facelii. Rolnicy z powiatu słupeckiego wykazują coraz większe zainteresowanie uprawą tej rośliny a powierzchnia jej uprawy z roku na rok wzrasta.

Czytany 2184 razy