02 października 2017

Wyjazd studyjny do Straszkowa

Opracowanie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Dnia 28 września br. w Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie odbyło się szkolenie dotyczące konwencjonalnej uprawy soi oraz  nowych kierunków odmian buraka cukrowego. Organizatorem była Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie  wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Słupcy i w Koninie. W wyjeździe studyjnym udział wzięli rolnicy i doradcy. W trakcie szkolenia zaprezentowane zostały następujące zagadnienia:

  1. Kierunki prac hodowlanych, cechy gospodarcze nowych odmian i nowe uwarunkowania rynku cukru w Polsce i na świecie – przedstawił Mirosław Łakomy-przedstawiciel Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego.
  2. Aspekty występowania burakochwastów i pospiechów na plantacjach –omówił Daniel Błasiński-pracownik KHBC
  3. Prezentacji nowych, polskich odmian soi z uwzględnieniemhodowli, technologii i agrotechniki uprawy- dokonała dr. Agnieszka Katańska-Kaczmarekz Hodowli Roślin Danko.

Na szkoleniu zwrócono szczególną uwagę na właściwy dobór odmian z uwzględnieniem  terminu dojrzewania i zbioru soi w zależności od klasy wczesności poszczególnych odmian.     W ostatnich latach powierzchnia uprawy soi w Polsce wzrasta. Prace hodowlane zmierzają w kierunku uzyskania odmian wcześniej dojrzewających, z wyżej położonym pierwszym strąkiem przydatnych do uprawy na terenie całego kraju. Soja, nie tylko jest źródłem białka roślinnego ale należy również do roślin pozytywnie wpływających na środowisko naturalne.

Po wykładach rolnicy i doradcy udali się na poletka doświadczalne z kolekcją polskich odmian soi.

Czytany 1932 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.