19 września 2017

Rzepak ozimy w uprawie pasowej STRIP-TILL w gminie Ostrowite

Opracowanie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W gminie Ostrowite wzrasta zainteresowanie uprawą pasową rzepaku ozimego. Niektórzy rolnicy zdecydowali się w 2016 i 2017 roku na tę metodę uprawy.

   Rolnicy, którzy mieli rzepak ozimy. uprawiany pasowo w 2016 roku zebrali plony porównywalne do uprawy tradycyjnej a oszczędności polegały na mniejszych kosztach uprawy, nawożenia przedsiewnego i ilości wysiewu nasion na 1 ha .

   System uprawy pasowej ma zalety i wady

Zalety: mniejsze koszty uprawy, oszczędności nawożenia przedsiewnego, mniejsza ilość nasion na 1 ha oraz precyzyjny siew (punktowy)

Wady: zagrożenie przenoszenia chorób przez sprzęt do uprawy, ponieważ jest to w większości przypadków sprzęt usługowy, czyli przemieszcza się z pola na pole.

W warunkach nadmiernej wilgotności nie zaleca się stosowania uprawy pasowej na glebach ciężkich i gliniastych z powodu braku przewietrzenia gleby, co powoduje gorszy rozwój roślin .

Koszt wykonania usługi to 330-350 zł/ha

 Na gminie Ostrowite kilku rolników zdecydowało się na uprawę pasową, jedna z plantacji o powierzchni 3 ha została założona 27 sierpnia br. na glebach IV i V klasy bonitacyjnej. Przedplonem było pszenżyto ozime, słomę pocięto i równomiernie rozmieszczono na polu podczas zbioru pszenżyta za pomocą kombajnu zbożowego 03 sierpnia.

                    Przygotowanie pola do uprawy pasowej polegało tylko na wykonaniu zabiegu chemicznego środkiem chemicznym glifosat, wykonanym 25 sierpnia w celu ograniczenia wschodzących samosiewów zbóż i chwastów. Na polu nie była przeprowadzona żadna uprawa ścierniskowa, siew rzepaku metodą pasową był wykonywany bezpośrednio w ściernisko, pierwsze wschody rzepaku pojawiły się w dniach 01-03.09.17

Zainteresowani tą metodą uprawy powinni wziąć pod uwagę warunki i możliwości gospodarstwa takie jak: rodzaj gleb, wilgotność gleby w trakcie uprawy, wykorzystanie własnego parku maszynowego szczególnie do uprawy gleby. Uprawa pasowa najlepiej sprawdza się w okresach suszy oraz na lżejszych glebach, gdzie stwarza lepsze warunki do rozwoju roślin w porównaniu do metody tradycyjnej orkowej, gdzie w trakcie suszy dochodzi do strat wody a przez co do gorszego rozwoju i wzrostu roślin. Ilość rolników stosujących uprawę strip-till na terenie gminy Ostrowite systematycznie wzrasta.

Czytany 2606 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.