12 czerwca 2017

Kukurydza w uprawie pasowej Strip-till w gminie Ostrowite

Opracowanie: Paweł Smuszkiewicz • Zamieszczenie: Danuta Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Powierzchnia uprawy kukurydzy w technologii ziarnowej w ostatnich latach na terenie gminy Ostrowite wzrasta. Do tej pory większość rolników stosuje tradycyjną, pełną uprawę polegającą na wykonaniu uprawy ścierniskowej, orki i uprawy przedsiewnej.

Niektórzy rolnicy decydują się na uprawę kukurydzy w systemie uproszczonym, która ogranicza się tylko do uprawy ścierniskowej i ewentualnie do uprawy przedsiewnej  lub na uprawę pasową strip-till.

Uprawa zerowa czyli pasowa ogranicza się do uprawy pasa siewnego a międzyrzędzia pozostają nieuprawione.

Uprawa pasowa nabiera coraz większego zainteresowania, ponieważ przemawia za nią kilka ważnych argumentów takich jak:

  • Lepsze gospodarowanie wodą szczególnie po zbiorze przedplonu np. żyta ozimego na zielonkę, gdzie gleba jest przesuszona, szczególnie na glebach lżejszych
  • Mniejsza presja chwastów, gdyż uprawa ogranicza się do przygotowania pasa uprawowego i siewu nasion a międzyrzędzia pozostają nieuprawiane, więc nie dochodzi do pobudzania chwastów
  • Oszczędność czasu

Stosowanie obornika pod uprawę kukurydzy w uprawie pasowej jest możliwe pod warunkiem bardzo drobnego rozrzucenia go na polu i wykonania równej, płytkiej uprawy ścierniskowej w celu wymieszania z glebą.  .

Należy podkreślić, że sprzęt do uprawy pasowej jest drogi dla przeciętnego rolnika. Rozwiązaniem może być korzystanie z usługi, polegającej na wykonaniu trzech zabiegów podczas jednego przejazdu (uprawie pasowej na około 15 cm, wysiewie nawozu, wysiewie nasion kukurydzy).

Aktualny koszt usługi to około 300 zł / ha .

W bieżącym roku po raz pierwszy niektórzy rolnicy z gminy Ostrowite zdecydowali się na ten system uprawy. Jeżeli wyniki uprawy kukurydzy w systemie strip-till będą zadowalające, to areał uprawy tym systemem na pewno będzie wzrastał.

 

                                                                                                                  Paweł Smuszkiewicz

                                                                                                             PZDR w powiecie słupeckim

 

 

Czytany 412 razy Ostatnio zmieniany 12 czerwca 2017