31 maja 2017

Wiosenny rozwój rodzin pszczelich

Opracowanie: Henryk Matkowski • Zamieszczenie: Izabela Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Rozwój rodzin pszczelich w okresie  wiosny uzależniony jest od wielu czynników takich jak warunki pogodowe, baza pożytkowa, zdrowotność pszczół, wiek matki, jakość matki, stan zapasów. W tym roku na terenie powiatu słupeckiego z powodu niekorzystnych  warunków pogodowych w III dekadzie kwietnia i I dekadzie maja rozwój pszczół był mniejszy niż w roku poprzednim w tym samym okresie. Z powodu długo utrzymujących się chłodów  nie wszystkie rodziny miały odpowiednią ilość zapasów potrzebnych do prawidłowego rozwoju. W rodzinach  takich należało uzupełnić zapasy pokarmowe  potrzebne do optymalnego rozwoju.

       Wielu pszczelarzy  przekazuje, że  pomimo łagodnej zimy dla pszczół bardziej niekorzystne okazały się warunki pogodowe na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie w niektórych rodzinach zamiast zwiększania się ilości pszczół obserwowano ich spadek. Nie  można było poszerzać  intensywnie gniazd. Poprawa pogody nastąpiła w drugiej dekadzie  maja a zatem w tym czasie nastąpił intensywny dynamiczny rozwój rodzin pszczelich.

   Z informacji uzyskach od czołowych pszczelarzy wynika ,że w tym roku w okresie chłodnej  wiosny bardziej intensywnie rozwijały się rodzinny w których rok wcześniej wymieniono matki. Rodziny pszczele stacjonujące w  pobliżu wczesnych pożytków (rzepak ozimy, mniszek lekarski) również miały korzystniejsze warunki do rozwoju.

Czytany 383 razy Ostatnio zmieniany 31 maja 2017