29 marca 2017

Najlepsi hodowcy bydła mlecznego w powiecie słupeckim

Opracowanie: Danuta Woźniak • Zamieszczenie: Danuta Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pan Karol Żabierek należy do czołowych producentów mleka od krów rasy Montbeliarde w powiecie słupeckim. Jego gospodarstwo o pow. ok. 30 ha położone jest we wsi Cienin Zaborny. W płodozmianie główną pozycję zajmuje kukurydza, lucerna i trawy z przeznaczeniem na paszę dla bydła.

Zdaniem hodowcy na osiągane wyniki największy wpływ ma żywienie. Stosowanie bardzo dobrych jakościowo i zebranych w optymalnym terminie pasz jest podstawą dobrej wydajności i zdrowotności stada. Nie mniej ważnym elementem w produkcji mleka jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków bytowania i opieki weterynaryjnej. Aby jednak zwierzęta wykazały się wysoką produkcją muszą posiadać wysoki potencjał genetyczny.

W 2004 roku pan Karol wraz z żoną Eweliną przejął gospodarstwo od rodziców. Od początku kontynuuje ocenę wartości użytkowej bydła, która w gospodarstwie prowadzona jest od 1968 roku. W gospodarstwie hodowano krowy rasy nizinno czarno - białej z dolewem rasy holsztyno – fryzyjskiej.

  W 2005 roku zakupił z Kamienia Górowskiego 10 cieliczek rasy Montbeliarde. Główną zaletą tej rasy jest bardzo dobre wykorzystanie paszy oraz większa odporność na zapalenia wymienia i choroby metaboliczne. Dodatkowo byczki i wybrakowane krowy są lepiej umięśnione, dzięki czemu osiągają wyższą cenę przy sprzedaży. Wszystko to wpływa na poprawę opłacalności produkcji mleka.

Obecnie w stadzie jest 18 krów rasy Montbeliarde i 2 krowy rasy HO. Średnia wydajność mleka od krowy rasy Montbeliarde wynosi 8566 kg o zawartości tłuszczu 4,54% i białka 3,72 %. W najbliższej przyszłości planowana jest modernizacja obory. Możliwość utrzymywania większej ilości krów, w systemie wolnostanowiskowym z nowoczesną halą udojową przyczyni się do poprawienia dobrostanu dla zwierząt a hodowcy ułatwi pracę przy nich. Więcej krów o wysokiej wydajności mleka pozwoli na zwiększenie dochodów a co za tym idzie stabilności finansowej gospodarstwa.

Czytany 258 razy