06 lipca 2017

Dzień Pola w Słupi Wielkiej

Opracowanie: Mariola Strauchmann
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Tradycyjnie jak co roku średzki Dzień Pola odbył się w gospodarstwie demonstracyjnym COBORU SDOO w  Słupi Wielkiej.  Zorganizowany został przy współpracy ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian, firmami: Syngenta Polska, KWS Zboża, ADOB oraz PPHU Bogdan. Patronat medialny nad imprezą objął Magazyn Rolniczy Agroprofil.

20 czerwca 2017 roku w imprezie oprócz wielu rolników uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji obsługujących rolnictwo, a także firmy zaopatrujące rolników w środki do produkcji rolniczej.

Uczestników imprezy powitał kierownik Zespołu Powiatowego WODR w powiecie średzkim Andrzej Żołądkowski. Następnie dyrektor SDOO Grzegorz Koszucki, omówił krótko działalność Stacji i nawiązał do kilkuletniej tradycji Dni Pola w Słupi Wielkiej.

Specjalnym gościem imprezy był prof. dr hab. Jerzy Szukała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który wygłosił wykład na temat opłacalności roślin bobowatych w aspekcie zastosowania nowych technologii. Zwrócił uwagę na to, że w Polsce uprawia się obecnie około 10 tys. ha soi i że deficyt białka paszowego w Unii Europejskiej wynosi 70%. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem rolników.

Co roku pragniemy rolników zainteresować inną tematyką, pod którą przygotowywane są specjalnie przez SDOO w Słupi Wielkiej poletka demonstracyjne. W tym roku wiodącym tematem spotkania były rośliny bobowate. Zainteresowaniem cieszyły się również odmiany mieszańcowe jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej i żyta. Można było zapoznać się też z technologią nawożenia dolistnego pszenicy ozimej i rzepaku ozimego oraz wpływem stosowania preparatów na poprawę struktury gleby.

Równocześnie nastąpił pokaz poletek demonstracyjnych roślin uprawnych z Listy Zalecanych Odmian dla województwa wielkopolskiego z omówieniem wyników demonstracji agrotechniki roślin uprawnych z tej listy i integrowanej ochrony roślin.

Wizyta na polu była okazją do bardzo ożywionej dyskusji  i wymiany poglądów. Rolnicy byli także żywo zainteresowani odmianami innych gatunków roślin uprawnych prezentowanych na poletkach w Stacji Doświadczalnej. Podczas wizytacji pól specjaliści SDOO i COBORU w Słupi Wielkiej udzielali informacji na temat odmian zalecanych do uprawy na obszarze Wielkopolski oraz nowości odmianowych zarejestrowanych w ostatnim roku.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wynikami doświadczeń PDOiR  w roku 2016  prezentowanych na specjalnie przygotowanych do tego celu posterach.

Po lustracji doświadczeń w polu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który był okazją do dalszych dyskusji i nawiązywania kontaktów. Rolnikom udostępniono też wydawnictwa  COBORU,  WZ PDOiR oraz materiały informacyjne pozostałych organizatorów.

Dzień Pola został wysoko oceniony przez rolników,  którzy wyrazili chęć uczestnictwa  w takich spotkaniach w następnych latach.

Czytany 2179 razy Ostatnio zmieniany 06 lipca 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.