30 czerwca 2016

Dzień Pola w Słupi Wielkej

Opracowanie: Andrzej Żołądkowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Dzień Pola w Słupi Wielkiej Dzień Pola w Słupi Wielkiej Andrzej Żołądkowski

Tradycyjnie jak co roku średzki Dzień Pola odbył się w gospodarstwie demonstracyjnym COBORU SDOO w Słupi Wielkiej. Zorganizowany został przy współpracy ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian, firmami: Syngenta Polska, KWS Zboża, Caldena oraz PPHU Bogdan. Patronat medialny nad imprezą objął Magazyn Rolniczy Agroprofil. 14 czerwca 2016 roku w imprezie oprócz wielu rolników uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji obsługujących rolnictwo, a także firmy zaopatrujące rolników w środki do produkcji rolniczej. Uczestników imprezy powitał kierownik Zespołu Powiatowego WODR w powiecie średzkim Andrzej Żołądkowski. Następnie dyrektor SDOO Grzegorz Koszucki, omówił krótko działalność Stacji i nawiązał do kilkuletniej tradycji Dni Pola w Słupi Wielkiej.

                                                                                                         

Specjalnym gościem imprezy był prof. dr hab. Witold Grzebisz, który wygłosił wykład na temat jak zminimalizować skutki suszy i rozsądnie gospodarować zasobami wody w glebie. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem rolników, którzy od lat borykają się z problemem niedoboru wody w glebie.

    

Co roku pragniemy rolników zainteresować inną tematyką, pod którą przygotowywane są specjalnie przez SDOO w Słupi Wielkiej poletka demonstracyjne. W tym roku wiodącym tematem spotkania były zboża, a szczególnie odmiany mieszańcowe jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej i żyta. Można było zapoznać się też z technologią nawożenia dolistnego pszenicy ozimej i rzepaku ozimego oraz wpływem stosowania preparatów na poprawę struktury gleby. Równocześnie nastąpił pokaz poletek demonstracyjnych roślin uprawnych z Listy Zalecanych Odmian dla województwa wielkopolskiego z omówieniem wyników demonstracji agrotechniki roślin uprawnych z tej listy i integrowanej ochrony pszenżyta ozimego. Wizyta na polu była okazją do bardzo ożywionej dyskusji i wymiany poglądów. Rolnicy byli także żywo zainteresowani odmianami innych gatunków roślin uprawnych prezentowanych na poletkach w Stacji Doświadczalnej. Podczas wizytacji pól specjaliści SDOO i COBORU w Słupi Wielkiej udzielali informacji na temat odmian zalecanych do uprawy na obszarze Wielkopolski oraz nowości odmianowych zarejestrowanych w ostatnim roku. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wynikami doświadczeń PDOiR w roku 2015 prezentowanych na specjalnie przygotowanych do tego celu posterach. Co prawda deszcz przerwał demonstracje i pokazy na poletkach, ale nie zniechęciło to rolników z gmin powiatu średzkiego i ościennych ponieważ deszcz ten był długo przez wszystkich oczekiwany. Po lustracji doświadczeń w polu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który był okazją do dalszych dyskusji i nawiązywania kontaktów. Rolnikom udostępniono też wydawnictwa COBORU, WZ PDOiR oraz materiały informacyjne pozostałych organizatorów. Dzień Pola został wysoko oceniony przez rolników, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w takich spotkaniach w następnych latach.

     

       

Czytany 2243 razy Ostatnio zmieniany 30 czerwca 2016

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.