28 sierpnia 2012

X Święto Cebuli, Ziemniaka i Soi w Henrykowie

Opracowanie: Andrzej Żołądkowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

X Święto Cebuli, Ziemniaka i Soi w Henrykowie

W dniach 18 i 19 sierpnia 2012 roku w Henrykowie koło Środy Wielkopolskiej w gospodarstwie Państwa Moniki i Michała Nowaków odbyło się X Święto Cebuli, Ziemniaka i Soi. Na święto zapraszamy już od 2003 roku, najpierw jako na Święto Cebuli, od 2009 roku na Święto Cebuli i Ziemniaka, a teraz, w dziesiątym roku istnienia, na Święto Cebuli, Ziemniaka i Soi.

IMG_0333

Państwo Nowakowie gospodarują na powierzchni ponad 90 ha, z czego 85,5 ha to grunty orne. Właściciele uprawiają zboża – ok. 48 ha, cebulę – ok. 24 ha i ziemniaki – w tym roku ok. 11 ha. Oprócz tego w bieżącym roku eksperymentalnie zasiano ponad 3 ha soi. Chętni mogli obejrzeć poletka z 64 odmianami cebuli, 32 odmianami ziemniaków oraz z 5 odmianami soi.  Zwiedzający mogli osobiście porównać wgląd roślin, odporność na patogeny i plonowanie różnych odmian cebuli, ziemniaka i soi w warunkach Wielkopolski. Dostępność zróżnicowanych odmian zapewnia równomierny poziom plonowania, ponieważ każda z odmian inaczej reaguje na trudne i zmienne warunki pogodowe oraz umożliwia spełnienie wymagań konsumentów poprzez oferowanie odmian w różnych kolorach, soczystości i smaku. Zainteresowanie soją było duże ze względu na wartość paszową tej rośliny, ale również z powodu możliwości uzyskania dodatkowego dofinansowania oferowanego w ramach płatności bezpośrednich do roślin strączkowych. Na poletkach soi wykonano odkrywkę glebową pokazującą rozrośnięty system korzeniowy soi.

IMG_0340           IMG_0341

IMG_0343          IMG_0344

IMG_0348          IMG_0349

Poza pokazami na poletkach zwiedzający mogli zobaczyć z bliska wykopki kombajnami do ziemniaków najnowszej generacji i zapoznać się z najnowszymi ofertami ciągników i maszyn rolniczych. Tu szczególną uwagą cieszyły się maszyny do zbioru, sortowania i pakowania ziemniaków i warzyw. Zainteresowani nowościami mogli posłuchać wykładów między innymi wykładowców uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu dr T. Kleibera, dr. W. Szczepaniaka.

Zainteresowaniem cieszyły się maszyny

 Zespół Doradczy powiatu średzkiego miał wspólne stoisko z pracownikami ARiMR i Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Pracownicy WODR-u wspólnie z pracownikami ARiMR oraz przedstawicielami WIR-u odpowiadali na pytania rolników. Zainteresowaniem cieszyły się broszury informacyjne z PROW 2007-2013 na temat rozliczania programów pomocowych, było również dużo indywidualnych pytań dotyczących w szczególności modernizacji gospodarstw rolnych, różnicowania w kierunku działalności nierolniczej, czy mikroprzedsiębiorstw.

IMG_0358

Nasze stoisko odwiedzili między innymi zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału KRUS Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, prof. dr hab. Jerzy Nawracała - szef Katedry Genetyki i Hodowli Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski.

Dodatkowymi atrakcjami były m. in. prezentacja klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych ze Środy i zielony punkt przygotowany przez Top Agrar Polska oraz Tygodnik Rolniczy, propagujący bezpieczeństwo i zdrowie na wsi.

Dzieci mogły bawić się w polowym przedszkolu zorganizowanym przez przedszkole „Małe Średzioki” oraz pojeździć sobie na kucyku. Czynne też było stoisko pod hasłem „Pies przyjacielem gospodarstwa” zorganizowane przez schronisko dla zwierząt w Środzie.

IMG_0369          IMG_0371

Całą dwudniową imprezę profesjonalnie i dużym talentem poprowadził kolega Wojciech Grzelka z naszego zespołu doradczego.

Przez dwa dni imprezę odwiedziło co najmniej pięć tysięcy gości z całego kraju zainteresowanych nowościami "cebulowego, ziemniaczanego i sojowego rynku".

Czytany 7524 razy Ostatnio zmieniany 28 sierpnia 2012

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.