27 czerwca 2012

Dni Pola w Słupi Wielkiej

Opracowanie: Mariola Strauchmann i Halina Biechowiak-Drożak • Zamieszczenie: Andrzej Żołądkowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Tegoroczny „Dzień Pola” Zespół Doradczy w powiecie średzkim zorganizował 21 czerwca we współpracy z COBORU Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi Wielkiej. Impreza odbyła się na terenie Stacji Doświadczalnej i mimo deszczowej pogody cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Oficjalnymi jej Gośćmi byli Burmistrz Środy Wielkopolskiej Pan Wojciech Ziętkowski i V-ce Starosta Średzki Pan Zdzisław Jędrzak. W imieniu organizatorów Gości powitała Halina Biechowiak-Drożak, kierownik ZD w powiecie średzkim, po czym oddała głos Gospodarzowi terenu, dyrektorowi COBORU SDOO, Panu Grzegorzowi Koszuckiemu, który krótko zaprezentował Stację. Zainteresowani mogli obejrzeć również film przedstawiający „od podszewki” pracę w doświadczalnictwie.

DSC03983 DSC03984

DSC03985 DSC03986

Ze względu na deszczową pogodę wykładowa część imprezy odbywała się w specjalnie przygotowanych do tego celu tunelach foliowych.

DSC04008 DSC04009

DSC04010 DSC04011

Tam zebrani wysłuchali dwóch wykładów przeprowadzonych przez specjalistów Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe zbóż i rzepaku omówił mgr inż. Jakub Siwiak, zaś nowości odmianowe w ziemniakach dr Tomasz Lenartowicz.

Przybyli goście pomimo deszczu chętnie skorzystali z możliwości zwiedzenia poletek doświadczalnych. Pomocą służyli specjaliści SDOO odpowiadając zainteresowanym na wszystkie pytania.

DSC04013 DSC04015

Rolnicy pytali przede wszystkim o sposób przygotowania gleby, nawożenie, ochronę roślin, gęstość i normę wysiewu oraz o nowe odmiany.

DSC04023 DSC04026

DSC04027 DSC04038

Nie było końca pytaniom dotyczących przezimowania. Tak jak u wszystkich tak i w SDOO tegorocznej zimy nie przetrwała większość ozimin. Specjalne wydawnictwo COBORU, które było dostępne w tym dniu dla rolników, szeroko omawia wyniki przezimowania odmian różnych gatunków roślin w skali całego kraju. Specjaliści Stacji mieli pełne ręce pracy, ponieważ rolnicy interesowali się właściwie wszystkimi gatunkami roślin począwszy od zbóż po kukurydzę, ziemniaki, rzepak, cebulę i pomidory. Gdyby pogoda była nieco łaskawsza tegoroczne Dni Pola przedłużyłyby się na pewno do wieczora.

Czytany 5120 razy Ostatnio zmieniany 27 czerwca 2012