23 września 2011

Dzień Zagrody w Młodzikowie

Opracowanie: Andrzej Żołądkowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

DZIEŃ ZAGRODY

Młodzikowo, 21 września 2011 r.

Pozytywne przykłady przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

W środę, 21 września 2011 roku w Młodzikowie w gospodarstwie agroturystycznym rodziny Państwa Wojciechowskich odbył się „Dzień zagrody w powiecie średzkim”. W programie znalazły się m.in. szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i finansowania inwestycji.

Pani Wiktoria Maciejewska – Kierownik działu rozwoju obszarów wiejskich w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przedstawiła w bardzo interesujący sposób „Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”. Przedstawiła zagadnienia przedsiębiorczości, działalności gospodarczej oraz związane z nimi pojęcia. Za pomocą prezentacji multimedialnej pokazała również przykłady przedsiębiorczości wśród rolników.

Pan Jan Brożek, specjalista z zakresu ekonomiki przedstawił „Wybór najtańszego źródła finansowania gospodarstwie” pokazując różne możliwości finansowania działalności, z których mogą skorzystać rolnicy.

Powiat średzki jest przed następnym naborem wniosków z osi 4. Leader. Nie mogło więc zabraknąć przedstawiciela Lokalnej Grupy Działania. W tej roli wystąpiła Pani Marta Mańkowska – Specjalistka ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich w Biurze Stowarzyszenia Lider Zielonej Wielkopolski, będącego Lokalną Grupą Działania. Przestawiła słuchaczom Program LEADER, na czym polega Oś IV LEADER, jakie są możliwości pozyskiwania dotacji unijnych w ramach tej Osi, a także kto (i w jaki sposób) może stać się beneficjentem projektów.

Część szkoleniową zakończył właściciel gospodarstwa w Młodzikowie, Pan Andrzej Wojciechowski. W kilku zdaniach opowiedział o sobie, o swojej karierze rolnika i przedsiębiorcy oraz o historii i rozwoju gospodarstwa, które aktualnie pełni wiele funkcji. Po tej krótkiej prezentacji zaprosił wszystkich zebranych do zwiedzenia całego gospodarstwa. Jego gospodarstwo jest znane m.in. z tego, że jest tu największa w Polsce hodowla koni rasy Fiord.

Pan Andrzej Wojciechowski jest wyśmienitym przykładem aktywnego przedsiębiorcy. W realizacji pomysłów pomagają mu fundusze unijne. Pochwalił się, że wraz z rodziną złożył do ARiMR I LGD 14 projektów na łączną kwotę 2,5 mln zł. Po zwiedzeniu gospodarstwa organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dla wszystkich przygotowana była pyszna grochówka z kotła i kiełbaski z grilla.

21 09.2011odr 022  21 09.2011odr 033

21 09.2011odr 041   p1110807

p1110787   p1110810

p1110841   p1110853

p1110866   p1110870

Czytany 4667 razy Ostatnio zmieniany 23 września 2011

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.