23 sierpnia 2011

Święto cebuli i ziemniaka w Henrykowie k. Środy Wielkopolskiej

Opracowanie: Halina Biechowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

„Święto Cebuli i Ziemniaka”

W dniach 21 i 22.08.2011 r. w gospodarstwie Moniki i Michała Nowaków w Henrykowie koło Środy Wielkopolskiej odbyło się IX Święto Cebuli i Ziemniaka. Państwo Nowakowie prowadzą wyłącznie produkcję roślinną na powierzchni 88,63 ha. Główną uprawą gospodarstwa jest cebula, która w tym roku zajmuje blisko 50 ha. Zwiedzający nie zawiedli się na organizatorach, gdyż na poletkach o powierzchni 10 ha można było obejrzeć 51 odmian cebuli i 28 odmian ziemniaka. Można było osobiście porównać plonowanie różnych odmian tych roślin. Dzięki różnorodności odmianowej zapewniony jest równomierny poziom plonowania, ponieważ każda z odmian inaczej reaguje na trudne i zmienne warunki pogodowe. Poza prezentacją odmian na poletkach można było z bliska zobaczyć wykopki kombajnami do ziemniaków najnowszej generacji oraz wziąć udział w przeprowadzonym przez doradcę z Zespołu Doradczego w powiecie średzkim, Wojciecha Grzelkę, pokazie „Ocena zagrożenia plantacji warzyw przez choroby i szkodniki, sposoby ich zwalczania”.  Zainteresowani nowościami mogli również wziąć udział w wykładach dotyczących agrotechniki cebuli i ziemniaków jadalnych. Impreza rośnie z roku na rok, a zaczęło się skromnie od jednodniowego „Święta cebuli” organizowanego przez ZD w powiecie średzkim  i 11 jej odmian w 2003 r. Dzisiaj dwudniowa impreza ściąga ok. 5000 osób z różnych rejonów Polski i odbywa się pod patronatem m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W tym roku naszą imprezę odwiedzili również minister w Kancelarii Premiera Poseł na Sejm Eugeniusz Grzeszczak, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. Grzegorz Skrzypczak, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału KRUS Mirosława Katarzyna Kaźmierczak.

Doradcy WODR z Zespołu Doradczego w powiecie średzkim oprócz udziału w organizacji tej imprezy, wspólnie z pracownikami ARiMR i przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Rolniczej pełnili dyżur na wspólnym stoisku, gdzie odpowiadali na pytania rolników. Było dużo pytań na temat cebuli i ziemniaka, ale jak zwykle pytano również o fundusze unijne.  Zainteresowaniem rolników cieszyły się broszury informacyjne z PROW 2007-2013 na temat programów pomocowych, było również dużo indywidualnych pytań dotyczących w szczególności modernizacji gospodarstw rolnych, różnicowania w kierunku działalności nierolniczej, czy mikroprzedsiębiorstw.  

W przyszłym roku odbędzie się już „X Święto cebuli i ziemniaka”. Organizatorzy już teraz myślą nad jego formułą. Zapraszamy już dziś, na pewno będzie ciekawie.

dsc02513

dsc02489

dsc02591

dsc02523

dsc02531

dsc02542

imgp8603

Czytany 3589 razy Ostatnio zmieniany 23 sierpnia 2011

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.