18 grudnia 2017

Sprawozdanie z realizacji spotkań Lokalnej Grupy Dyskusyjnej w gminie Pakosław PZDR Rawicz

Opracowanie: Marian Giżewski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W roku 2017 odbyły się 4 spotkania, na których omówiono zagadnienia związane z produkcją warzyw i owoców gruntowych.

6.03.2017r Pakosław. Omówiono nowe technologie stosowane w uprawie warzyw gruntowych, polegają one głównie na zastępowaniu siły roboczej pracą maszyn. Powoduje to dostosowanie i zmianę organizacji pracy w gospodarstwach. Nie zawsze stać małe gospodarstwa na zakup drogich maszyn. Praktycznie rozwija się usługowy zbiór w zakresie kukurydzy cukrowej oraz pomidorów gruntowych .

28.09.2017r Szymanowo. Omówiono na podstawie prowadzonej demonstracji nowe gatunki warzyw gruntowych. Była to plantacja marchwi przemysłowej, na której oprócz odmiany zalecanej przez przetwórnię zasiano dla porównania odmianę Jolana F1 i Koloseum F1. Duża wilgotność gleby w obecnym roku spowodowała, że można porównać reakcję odmian na nadmierną wilgotność.

17.10.2017r Chojno. Omówiono możliwość wprowadzania do uprawy nowych gatunków warzyw gruntowych. Istnieje możliwość sprzedaży na rynku dotychczas niszowych warzyw i owoców. Wymaga to od rolników decyzji o podjęciu ich uprawy.

17.11.2017r Pakosław. Omówiono możliwości dalszej pracy nad poprawą jakości produkowanych warzyw. Można uzyskać wyższą cenę za warzywa odpowiednio konfekcjonowane i przygotowane wstępnie do użycia.

Podsumowanie. Rok 2017 był trudny pogodowo dla producentów warzyw gruntowych powiatu rawickiego. Brak słonecznych dni i duża wilgotność utrudniała uzyskiwanie wysokich plonów warzyw dobrej jakości.

Czytany 651 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.