26 lipca 2017

Czynniki wpływające na wybór systemu uprawy roli

Opracowanie:
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Warunki ekonomiczne, w których funkcjonuje współczesne rolnictwo są jednym z czynników powodujących wybór określonego systemu uprawy roli, jednocześnie każde odziaływanie na glebę wiąże się z określonym skutkiem, który to ma podstawowy wpływ na plonowanie roślin w następnych sezonach wegetacyjnych.

Ogólnie sposoby uprawy roli możemy podzielić na:

- uprawę płużną

- uprawę bez płużną

- zerową z siewem bezpośrednim

Na terenie powiatu rawickiego obecnie stosuje się głównie uprawę płużną . Ma to związek ze stosowanym płodozmianem, skalą produkcji zwierzęcej i zagospodarowaniem nawozów organicznych.

Wybór odpowiedniego systemu uprawy roli ma wpływ na:

- Materię organiczną gleby – rozmieszczenie resztek pożniwnych w warstwie uprawnej, proces ich mineralizacji i humifikacji.

- Właściwości fizyczne gleby  takie jak jej gęstość, zwięzłość, uwilgotnienie. Jednymi z czynników mających na to wpływ jest rodzaj, czas i głębokość działania narzędzi do jej uprawy.

- Właściwości chemiczne – dotyczy to głównie zasobności warstwy ornej w składniki pokarmowe ich rozkład, jak również ograniczenie ich przemieszczania się poza warstwę orną.

- Właściwości biologiczne gleby – na nie wpływają takie czynniki jak ilość, struktura, aktywność mikroorganizmów i fauny glebowej.

- Zachwaszczenie – sposób uprawy gleby wpływa na gradację pionową w warstwie ornej nasion chwastów i samosiewów roślin uprawnych.

- Czasochłonność i zużycie paliwa – jest podstawowym czynnikiem branym pod uwagę w aspekcie ekonomicznym. Najbardziej energochłonne są orka głęboka i głęboka uprawa.

Stosując uproszczoną metodę uprawy gleby oszczędności paliwa mogą sięgać  kilkudziesięciu procent nakładów.

Decydując się na wybór systemu uprawy roli należy brać pod uwagę powyższe czynniki i odnieść je do panujących aktualnie warunków siedliskowych, pogodowych oraz terminu agrotechnicznego.

 

Literatura:

Współczesne sposoby i systemy uprawy roli w  teorii i praktyce rolniczej -prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski, dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Iwona Jaskulska

Czytany 2138 razy Ostatnio zmieniany 26 lipca 2017

Email
Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/vhosts/wodrd.home.net.pl/wodr.poznan.pl/libraries/cms/html/email.php on line 55
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.