18 lipca 2017

Park w otoczeniu budynku administracyjnego Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie rawickim

Opracowanie: Halina Funka • Zamieszczenie: Paulina Drozdowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Budynek Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie rawickim położony jest na działce o powierzchni 2,20 ha, na której znajduje się staw zajmujący około 0,45 ha, stanowiący ozdobę terenu zielonego.

Jesteś uczestnikiem szkolenia Gołaszynie – odwiedź nasz park i rzuć okiem na otaczającą przyrodę. Już na początku alejki po obu jej stronach zauważysz dwa drzewa o ogromnych liściach i okazałych strąkach nazwane przez Indian indiańską fasolą. To katalpa inaczej surmia, która żyje nawet do 150 lat. Drzewo to ma specyficzny zapach, dla człowieka ledwie wyczuwalny, ale odstraszający muchy i komary oraz inne niepożądane owady.

Idąc dalej zwróć uwagę na drzewa obrośnięte bluszczem pospolitym. Uważaj, bo wszystkie części bluszczu są trujące, dlatego też nie bez powodu  sadzono go wzdłuż murów obronnych. Mało kto wie, że występujące w warunkach naturalnych okazy kwitnące podlegają ochronie gatunkowej.

Odwiedzasz nasz park latem - spójrz na taflę wody w rozległym stawie a zobaczysz  grzybienie zwane potocznie liliami wodnymi oraz grążele żółte. Obie rośliny na stanowiskach naturalnych objęte są ochroną prawną.

Lilia wodna jest wieloletnią byliną, której ozdobą są kwiaty pływające po powierzchni wody. Otwierają się one w pełni w dni słoneczne i cieszą oko różną barwą i wielkością w zależności od odmiany, nasze mają kolory białe i różowe i czerwone. Podłużne części tej rośliny, na której osadzone są blaszki liściowe, to nie łodygi lecz długie nawet na dwa metry ogonki liściowe.

I tu ciekawostka: wyciąg ze świeżych kwiatów grzybienia ma właściwości  lecznicze, działa uspokajająco i nasennie. W polskiej medycynie ludowej  świeże liście przykładano przy schorzeniach skóry (wrzody, wypryski, róża) oraz przy bólach głowy.

Grążel żółty o błyszczących pojedynczych kwiatach i silnym zapachu obok liści pływających wytwarza delikatne liście zanurzone co odróżnia go między innymi od grzybienia białego. Jeśli delikatnie podejdziesz do tafli wody może zauważysz żaby przyczajone na pływających liściach.

Nie widziałeś jeszcze żółtych kosaćców, rosną na brzegu stawu. Nie tylko kwiaty są ozdobą tej rośliny (kwitną tylko przez okres około dwóch tygodni na przełomie maja i czerwca) ale również sterczące liście dorastające nawet do dwóch metrów wysokości. System korzeniowy kosaćców żółtych rozrasta się bardzo intensywnie pobierając składniki pokarmowe co oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi glonów.

Spacerując po parku możesz zatrzymać się na mostku i tu zaskoczenie, masz okazję podziwiać  nie tylko lilie wodne, ale również liczne gatunki ryb, które zadomowiły się w stawie. Na temat parkowej fauny napiszę jednak innym razem.

Lato jest najlepszą porą aby w spokoju i ciszy przyglądać się przyrodzie, zapraszamy do parku w Gołaszynie.

Czytany 1602 razy Ostatnio zmieniany 26 lipca 2017