07 czerwca 2017

Zielone Pola Pawłowice 2017 – warto tu być

Opracowanie: Halina Funka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Doradcy specjalizujący się w zakresie integrowanej ochrony roślin po raz kolejny mieli okazję pogłębić swoją wiedzę podczas Zielonych Pól Pawłowice 2017, które odbyły się 1 lipca 2017 roku.

Na 75 ha poletek doświadczalnych na terenie gospodarstwa należącego do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Pawłowice prezentowane były:

  • efekty indywidualnych technologii ochrony fungicydowej prowadzonych przez sześć niezależnych gospodarstw
  • przegląd kolekcji kilkudziesięciu odmian zbóż i rzepaków
  • porównanie różnych systemów uprawy, siewu i ochrony rzepaku ozimego
  • nowoczesne maszyny rolnicze wraz ze sposobami ich finansowania.

Taka forma przekazywania wiedzy, umożliwiająca porównanie na plantacjach różnych technologii ochrony roślin oraz systemów uprawy jest dla nas doradców bardzo przydatna w pracy.

Najważniejszym aspektem w integrowanej ochronie roślin jest właściwa identyfikacja agrofagów, która wymaga poznania ich biologii, rejonów ich występowania, uwarunkowań klimatycznych wpływających na tempo ich rozwoju a także umiejętności określania progów ekonomicznej szkodliwości. Systematyczne obserwacje plantacji oraz śledzenie warunków pogodowych, zwłaszcza temperatury i opadów pozwala często z pewnym wyprzedzeniem przewidzieć zagrożenie w danej uprawie.

Podczas Zielonych Pól w Pawłowicach uczymy się identyfikacji agrofagów od najlepszych. Wszelkie wątpliwości możemy zweryfikować dzięki obecności prof. dr hab. Marka Korbasa z IOR PIB w Poznaniu.

Co roku po takich spotkaniach wracamy do pracy wzbogaceni o dodatkową wiedzę.

Tym razem nasze zainteresowanie wzbudziły objawy żerowania miniarek na liściach pszenicy. Są to drobne muchówki, których liczebność i szkodliwość co roku się powiększa, zwłaszcza na zbożach jarych. Bladozielone larwy miniarek drążą korytarze w liściach co w konsekwencji prowadzi do zasychania blaszki liściowej. Próg ekonomicznej szkodliwości dla miniarek to 20–30 proc. uszkodzonej blaszki liściowej.

Warto być na Zielonych Polach w Pawłowicach, gdyż taka forma przekazywania wiedzy wydaje się najskuteczniejsza.

Czytany 402 razy Ostatnio zmieniany 07 czerwca 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.