04 grudnia 2016

Forum Kobiet

Opracowanie: Anna Gill • Zamieszczenie: Paulina Drozdowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Uczestnicy forum Uczestnicy forum

W tym roku Forum Kobiet w CWE Gołaszyn odbyło się nieco wcześniej, bo już 16 listopada. Tradycyjnie licznie gościły u nas panie. Uczestniczyło 13 KGW, jedno stowarzyszenie oraz jedno sołectwo reprezentujące cztery powiaty. Z powiatu  rawickiego przybyły przedstawicielki KGW Płaczkowo, KGW Pomocno, KGW Roszkowo, ze Stowarzyszenia Kolorowy Zakątek w Wydawach, z Sołectwa Kawcze. Z powiatu leszczyńskiego koła: Przybyszewo, Bukówiec Górny, Jezierzyce Kościelne, Zbarzewo, Potrzebowo, Brenno. Natomiast powiat gostyński reprezentowały panie z KGW Grabonóg i Krzyżanki. Powiat kościański – KGW Gierłachowo i Bruszczewo. Uczestniczyły również doradczynie z tych powiatów oraz zaproszeni goście: Starosta Rawicki Adam Sperzyński, Burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel oraz Wiktoria Maciejewska - kierownik działu ROWPiA WODR w Poznaniu. Projekt zastał współfinansowany z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Przybyłych gości powitał kierownik Ryszard Bijak, po czym głos zabrali zaproszeni goście. Tegoroczne Forum Kobiet odbyło się pod hasłem „Rodzinne święta – dobra okazja do kultywowania regionalnego dziedzictwa kulturowego”. Celem projektu było zwrócenie uwagi wiejskich kobiet z terenu Wielkopolski na wartości wynikające z zachowania dziedzictwa kulturowego regionu w różnych jego przejawach oraz na szansę ubarwienia codziennego i świątecznego życia rodziny przez odwołanie się do przejawów tego dziedzictwa, co w efekcie powinno przynieść kultywowanie różnych przejawów dziedzictwa kulturowego wielkopolskiej wsi w życiu codziennym i świątecznym jej mieszkańców.

W programie forum zalazły się dwa wykłady: „Wielkopolskie zwyczaje świąteczne związane z Bożym Narodzeniem” oraz „Wielkopolskie dziedzictwo kulturowe jako wartość zasługująca na zachowanie” Aldony Jankowskiej, głównego specjalisty ds. rozwoju obszarów wiejskich WODR w Poznaniu. Prelekcje zakończył konkurs wiedzy o wielkopolskim dziedzictwie kulturowym pt. „Wielkopolskie dziedzictwo kulturowe”. Komisja konkursowa w składzie: Aldona Jankowska - przewodnicząca, Małgorzata Siekierska i Katarzyna Zielińska – członkowie - sprawdziły poprawność odpowiedzi w testach. Największą liczbę punktów otrzymała więcej niż jedna osoba, więc zwyciężczyni była wyłoniona w drodze losowania. Została nią Barbara Sadowska z Koła Gospodyń Wiejskich Przybyszewo. Uczestniczki konkursu otrzymały podziękowania i nagrody książkowe.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz rękodzieła. Świąteczne stroiki wykonane różnymi technikami, dekoracje, ozdoby do włosów, rękodzieło wykonane z tkanin wystawiła Urszula Panek, Beata Bura i Wiesława Świerzewska. Istniała możliwość zakupu prezentowanych prac.

Nie zabrakło również pokazu kulinarnego połączonego z degustacją dań w wykonaniu Anny Gill i Haliny Funki. Tematycznie wiązał się on z motywem forum. Można było spróbować barszczu, kajzerek z pieczarkami, ryb w zalewie z ananasem oraz kapusty z łazankami i żurawiną. „Podtrzymywanie kulinarnych tradycji bożonarodzeniowych” – bo taki był temat pokazu – miał na celu kultywowanie tradycyjnych potraw.

Kolejnym punktem spotkania, który wzbudził spore zainteresowanie uczestniczek, był pokaz florystyczny tradycyjnych stroików świątecznych. Przeprowadziły go Międzynarodowe Florystki - Katarzyna Cepa i jej mama Alina Przybylska. Przekazały dużo praktycznych rad dotyczących wykonania, doboru materiałów i aktualnych trendów.

Komisja konkursowa w składzie: Wioletta Kmiećkowiak – przewodnicząca oraz członkowie: Paulina Drozdowska i Honorata Dmyterko – dziennikarka gazety „Życie Rawicza”, oceniały ciasta. Podczas tegorocznego Forum Kobiet odbył się konkurs kulinarny pt. „Ciasta makowe” na najsmaczniejsze ciasto na bazie maku. Wypieki domowe były oceniane według kryteriów regulaminu, takich jak estetyka wykonania, smak i zapach, oryginalność receptury.

Nastąpił moment wręczenia nagród i degustacji wszystkich ciast. W konkursie na „Ciasta makowe” I miejsce zdobył „Makowiec z jabłkami wykonany przez Beatę Przydrożną z Koła Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach Kościelnych. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały woki z pokrywką i łopatką. Zwyciężczyni dodatkowo wręczono szklaną paterę.

 

Przepisy na „Ciasta makowe” i potrawy serwowane podczas pokazu kulinarnego w załącznikach.

Czytany 571 razy Ostatnio zmieniany 04 grudnia 2016