04 grudnia 2016

Szkolenie na temat ASF w Gołaszynie

Opracowanie: Paulina Drozdowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W związku z wystąpieniem na terenie Polski przypadków afrykańskiego pomoru świń, w Centrum Wystawowo- Edukacyjnym w Gołaszynie zorganizowano szkolenie dla rolników z udziałem przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu.

Podczas spotkania lekarz weterynarii Magdalena Ogińska omówiła możliwe skutki wystąpienia choroby oraz procedury i sposoby postępowania w przypadku jej wystąpienia na terenie naszego województwa.

Zgodnie z informacją Głównego Lekarza Weterynarii na dzień dzisiejszy w Polsce są już 23 ogniska chorobowe ASF. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest  bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. O tym jak zasady te stosować w gospodarstwach, rolnicy dowiedzieli się z się z filmu instruktażowego, który obejrzeli podczas szkolenia.

W drugiej części spotkania doradca WODR Ryszard Paprocki przypomniał rolnikom wymogi dobrostanu zwierząt w zakresie utrzymania świń pod kątem zapobiegania rozprzestrzeniania choroby ASF. Przedstawił także zmiany przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt obowiązujących od 18 października br.

Czytany 570 razy Ostatnio zmieniany 13 grudnia 2016

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.