29 listopada 2016

Podsumowanie lokalnej grupy dyskusyjnej w gminie Bojanowo

Opracowanie: Halina Funka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Od 1 stycznia 2014 roku w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej wszyscy profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin mają obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin.

W Polsce zasady te uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. poz. 455) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin (Dz. U. poz. 505).

W roku 2016 będąc doradcą rolnym specjalizującym się w ochronie roślin kontynuowałam pomoc rolnikom w realizacji obowiązków wprowadzonych ustawą.

Na początku 2016 roku w Golinie Wielkiej odbyło się spotkanie z lokalną grupą dyskusyjną, na którym omówiłam monitorowanie i prognozowanie agrofagów w uprawach zbożowych. Zwróciłam uwagę na zasady prawidłowego monitorowania nasilenia chorób, szkodników i chwastów i wykorzystania progów ekonomicznej szkodliwości w celu podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu ochrony roślin. Zapoznałam również rolników ze sposobem korzystania z systemów wspomagania decyzji.

Kolejne spotkania z lokalną grupą dyskusyjną odbyły się w lutym i w marcu. Kierując się doświadczeniem z lat ubiegłych skupiłam się na zapoznaniu rolników z listą zalecanych odmian zbóż jarych dla województwa wielkopolskiego. Zagadnienie to budzi zawsze duże zainteresowanie, gdyż ułatwia rolnikom wybór właściwej odmiany.

W czerwcu rolnicy mieli okazję zapoznać się z odmianami roślin bobowatych oraz  rzepaku podczas corocznych Dni Pola organizowanych przez CWE Gołaszyn.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny bobowate, a zwłaszcza odmiany soi. Większość pytań dotyczyła sposobu walki z zachwaszczeniem w tych uprawach.

Na każdym ze spotkań z lokalną grupą dyskusyjną rolnicy informowani są o sposobie prowadzenia kontroli przez inspektorów PIORiN w celu weryfikacji przestrzegania zasad integrowanej ochrony.

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany 29 listopada 2016

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.