07 lipca 2016

Lustracja demonstracji „Upowszechnienie uprawy konwencjonalnych nasion soi”.

Opracowanie: Halina Funka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W gospodarstwie Pana Mariusza Ratajczaka położonego w Sowinach na terenie gminy Bojanowo realizowana jest demonstracja: „Upowszechnienie uprawy konwencjonalnych nasion soi”. Rolnik uprawia soję na powierzchni 1,52 ha, w tym 0,90 ha z odmianą Augusta i 0,62 ha z  odmianą Lissabon.

Przedmiotem demonstracji jest odmiana Augusta wyhodowana w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin UP w Poznaniu, dostosowana do uprawy w warunkach klimatycznych Polski. Odmiana ta ma niezbyt duże wymagania glebowe, udaje się na większości gleb z wyjątkiem ciężkich, zlewnych i kwaśnych.

Pod koniec czerwca spotkałam się z Panem Mariuszem, jego żoną Wiktorią i ojcem na plantacji soi. Mimo trwających upałów plantacja prezentowała się okazale, bez zachwaszczenia i patogenów oraz objawów niedoboru składników. Bezpośrednio przed siewem nasiona zostały zaszczepione Nitraginą. Po wyrwaniu kilku roślin okazało się, że na korzeniach wytworzyły się brodawki, trwa więc proces wzbogacania gleby w azot. Przy obfitym brodawkowaniu bakterie mogą dostarczyć roślinom nawet 100 kg N/ha.

W uprawie soi duży problem sprawia rolnikom walka z chwastami. Z uwagi na powolny wzrost w początkowym okresie wegetacji soja wymaga starannej ochrony przed chwastami, które konkurują o wodę, światło oraz składniki pokarmowe. Rolnik zastosował trzy dni po siewie Afalon Dyspersyjny 450EC 2 l/ha + Dual Gold 960EC 1 l/ha. Przy wtórnych wschodach chwastów, kiedy rośliny uprawne miały 3 liście  trójlistkowe wykonany został zbieg mieszaniną: Basagran 480SL 1-1,5l/ha + Agil 100EC 1l/ha + Asystent 0,25 l/ha. Soja jest wrażliwa na uboczne działanie wszystkich herbicydów, zwłaszcza nalistnych, dlatego w celu uniknięcia uszkodzeń roślin, zabieg został wykonany wieczorem.

W trakcie lustracji rośliny znajdowały się w fazie początku kwitnienia. Faza ta jest krytycznym okresem w rozwoju soi. Jeśli temperatura spadnie poniżej 10°C, soja może nie wejść w fazę kwitnienia, a w odwrotnym przypadku, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 24°C, dochodzi do opóźnienia kwitnienia. Temperatura zapewniająca prawidłowy wzrost i rozwój roślin wynosi 15-19°C. Najmniej ciepła rośliny potrzebują w okresie dojrzewania, wtedy mogą rozwijać się w temperaturze od 8 do 14°C.

Życzę rolnikowi sprzyjających temperatur i dobrego plonu, aby zebrane nasiona soi stały się źródłem tańszego białka w paszy dla trzody chlewnej.

Czytany 510 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.