05 lipca 2016

Dni Pola w CWE Gołaszyn

Opracowanie: Halina Funka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniu 22 czerwca 2016 do Centrum Wystawowo Edukacyjnego w Gołaszynie zaprosiliśmy rolników powiatu rawickiego na DNI POLA.

Program zawierał wystąpienia specjalistów zmagających się na co dzień z problemami związanymi z integrowaną ochrona roślin.

Główny specjalista ds. ochrony roślin Andrzej Obst jak zawsze z olbrzymią pasją, przy wykorzystaniu świeżo zebranych eksponatów omówił najczęściej występujące choroby grzybowe roślin uprawnych. Zwrócił uwagę na stosowanie uproszczonych płodozmianów powodujących zbyt częstą uprawię zbóż po sobie. W związku z tym nasilona jest presja występowania grzybów wywołujących choroby podsuszkowe.

Stan fitosanitarny takich stanowisk może poprawić uprawa międzyplonów ścierniskowych z wykorzystaniem roślin bobowatych (dawniej - strączkowych).

Wybór Gołaszyna na tegoroczne DNI POLA nie był przypadkowy gdyż na poletkach doświadczalnych mamy pokaźną kolekcję roślin bobowatych. Postanowiliśmy zachęcić rolników do wprowadzenia ich do uprawy jako plon główny oraz składnik międzyplonów.

Halina Funka specjalizująca się w ochronie roślin zapoznała słuchaczy z zagadnieniem postępu w hodowli nowych odmian roślin bobowatych. Obecnie można je uprawiać bez ryzyka pękania strąków, nierównomiernego ich dojrzewania (odmiany samokończące), jak też zmniejszyć niedogodności wynikające ze zbyt krótkiego okresu wegetacji (odmiany termoneutralne). Dzięki pracy hodowlanej i dostępności nowych odmian można dobrać zarówno gatunek, jak i odmianę rośliny tych roślin w zależności od rejonu uprawy i warunków glebowych.

Halina Funka podkreśliła również jak duże znaczenie w integrowanej ochronie roślin ma wymiana kwalifikowanego materiału siewnego, która jest jednocześnie najtańszą metodą poprawy wydajności i opłacalności produkcji. Przy okazji przedstawiła Listę odmian zbóż ozimych zalecanych do uprawy na terenie województwa wielkopolskiego w roku 2016.

Część praktyczna szkolenia odbyła się na poletkach doświadczalnych CWE. Rolnicy mieli okazję porównać rożne odmiany łubinów, grochów, bobu oraz soi.

Jednym z narzędzi ułatwiających wdrażanie zasad integrowanej ochrony roślin jest system wspomagania decyzji, pozwalający na określenie optymalnych terminów wykonania zabiegów. Uczestnicy spotkania zapoznali się z działaniem polowej stacji meteorologicznej, która znajduje się w pobliżu poletek doświadczalnych. Obecnie wykorzystywana jest ona w Internetowym systemie wspomagania decyzji w ochronie ziemniaka przed sprawcą zarazy ziemniaka.

Czytany 422 razy Ostatnio zmieniany 05 lipca 2016

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.