07 grudnia 2015

Lokalna grupa dyskusyjna i integrowana ochrona roślin.

Opracowanie: Halina Funka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W styczniu 2015 roku w Golinie Wielkiej odbyło się spotkanie z lokalną grupą dyskusyjną, na którym zapoznałam rolników z zasadami zrównoważonego stosowania pestycydów zgodnie z  integrowaną ochrony roślin.  Omówiłam  zagadnienie dotyczące  patogenów w zbożach ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania chorób grzybowych. W trakcie dyskusji poruszyliśmy zagadnienie wytwarzania się odporności grzybów na substancje aktywne. Problem ten  rozwiązuje stosowanie przemienne środków ochrony roślin  zawierających substancje aktywnych z różnych grup chemicznych. Wyraźne oznakowanie środków ochrony roślin z jednej grupy chemicznej przy pomocy tego samego symbolu ułatwiłoby identyfikację i zastosowanie odpowiedniego fungicydu.

Kolejne spotkanie z lokalną grupą dyskusyjną odbyło się w lutym. Tym razem poruszyliśmy nie tylko problemy dotyczące integrowanej ochrony roślin ale również omówiłam listę zalecanych odmian zbóż jarych dla województwa wielkopolskiego aby ułatwić rolnikom wybór właściwej odmiany.

W czerwcu rolnicy mieli okazję zapoznać się z odmianami zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku podczas corocznych Dni Pola organizowanych przez CWE Gołaszyn. Dużym  zainteresowaniem wśród rolników cieszyły się  odmiany mieszańcowe pszenicy ozimej, zwłaszcza  Hyfi F1 gdyż  może być uprawiana na terenach dotkniętych niedoborem opadów, gdzie ze względu na swoją wczesność i szybkie napełnianie ziarna o wysokiej MTZ, zapewnia uzyskanie wysokiego plonu.

Czytany 393 razy Ostatnio zmieniany 07 grudnia 2015

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.