03 kwietnia 2019

Relacja z konferencji nt. Praktyczne aspekty tworzenia spółdzielni rolników z uwzględnieniem uznanych grup i organizacji producentów

Opracowanie: Andrzej Machowicz • Zamieszczenie: Danuta Matusiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 29 marca 2019 r. odbyła się w Marszewie konferencja nt. Praktyczne aspekty tworzenia spółdzielni rolników z uwzględnieniem uznanych grup i organizacji producentów.

Dobór zagadnień, przedstawianych podczas konferencji, wynikał z najczęściej zgłaszanych problemów do Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przez grupy i organizacje producentów oraz rolników indywidualnych, w kwestii wzmocnienia ich pozycji rynkowej. Wykładowcy z MRiRW oraz Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przedstawili uregulowania prawne ustawy Spółdzielnia rolników oraz jej przewidywany wpływ na poprawę pozycji rynkowej producentów rolnych, wprowadzone i procedowane uproszczenia przepisów w zakresie funkcjonowania grup producentów rolnych oraz zobowiązań organizacji producentów owoców i warzyw wynikających z inwestycji zrealizowanych w ramach planu dochodzenia do uznania. W przypadku tych ostatnich uczestnicy konferencji zgłosili oczekiwania rozwiązań, które poprawią rentowność tych podmiotów. Ponadto wykładowcy wskazali na możliwość wykorzystania różnych działań PROW 2014-2020, które mogą stanowić wsparcie finansowe dla inwestowania oraz budowania pozycji rynkowej zespołowych form gospodarowania.

Organizatorem konferencji był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pleszewiez siedzibą w Marszewie we współpracy ze Stowarzyszeniem GRUPY WIELKOPOLSKIE.

W podsumowaniu konferencji uczestnicy, przy wsparciu dr hab. Anety Suchoń z  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zgłosili przedstawicielom MRiRW oczekiwania rozwiązań  w zakresie uregulowań prawnych odnośnie grup producentów rolnych oraz ustawy Spółdzielnia rolników, które mogą przyczynić się do poprawy pozycji zrzeszonych rolników na rynku produktów rolnych.

 

Czytany 731 razy Ostatnio zmieniany 03 kwietnia 2019