29 października 2018

Szkodnik zbóż – żółwinek zbożowy

Opracowanie: Wacław Biadała • Zamieszczenie: Danuta Matusiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Żółwinek zbożowy (Eurygaster maura) to owad, który atakuje zboża i dziko rosnące trawy na terenie całego kraju. Larwy i osobniki dorosłe wyrządzają szkody w uprawach poprzez wysysanie soków z liści, kłosów, i miękkich ziarniaków. Powodując tym samym, iż liście żółkną, a kłosy i ziarniaki przedwcześnie zasychają. Ziarno jest mniejsze i słabiej wypełnione.

Larwa podobna jest do osobnika dorosłego lecz mniejsza, początkowo jasnozielona, później szarobrunatna, bezskrzydła.

Osobnik dorosły wielkości około 11 mm, jest lekko spłaszczony z trójkątną głową. Barwy szarobrązowej z czarnymi plamkami.      W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Zimują osobniki dorosłe na polu w resztkach pożniwnych, w zaroślach śródpolnych lub w glebie. Na przełomie kwietnia i maja osobniki dorosłe przelatują na zboża. W maju składają jaja na blaszkach liściowych, charakterystycznie ułożone w dwóch rzędach po 12 – 14 sztuk. Samica składa około 200 jaj. Z jaj wylęgają się larwy po 9 – 16 dniach, które żerują na liściach i kłosach. Na przełomie maja i czerwca larwy przeobrażają się w osobniki dorosłe, które żerują na zbożach a następnie przed żniwami migrują na inne rośliny żywicielskie a później na zimowisko.  

Aby stwierdzić obecność szkodnika należy prowadzić systematyczny monitoring upraw wykorzystując czerpak entomologiczny. W integrowanej ochronie roślin stosując metody agrotechniczne ograniczamy liczebność występujących szkodników na roślinach. Wśród metod tych wyróżniamy:  płodozmian, izolację przestrzenną, dobór wczesnych odmian, usuwanie chwastów, wczesny siew, zbilansowane nawożenie, uprawki pożniwne.   

Po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi wiosną podczas krzewienia 2 – 3 osobniki dorosłe na 1 m², w czasie formowania ziarniaków i ich dojrzałości mlecznej 2 larwy na 1 m² możemy stosować metodę chemiczną (opryskiwanie roślin) stosując środki ochrony roślin takie jak:

- Deka 2,5 EC – 0,25 l/ha – w pszenicy ozimej

- Desha 2,5 EC – 0,25 l/ha – w pszenicy ozimej

- Poleci 2,5 EC – 0,25 l/ha – w pszenicy ozimej

 

 

Główny doradca Wacław Biadała

Literatura

„ Atlas szkodników roślin rolniczych” – praca zbiorowa pod redakcją Pawła K. Beresia.

 

Czytany 1595 razy Ostatnio zmieniany 06 listopada 2018