13 lutego 2018

ZAZIELENIENIE co się zmienia?

Opracowanie: Danuta Matusiak
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email

Dywersyfikacja upraw

 1. Sposób deklarowania bardzo małych powierzchni

Dotychczas, w przypadku gdy np. rośliny warzywne lub zioła były uprawiane na bardzo małych powierzchniach, musiały być oddzielnie wskazywane we wniosku o płatność.

Od 2018 roku za jedną uprawę – uprawę mieszaną - zostaną uznane obszary, na których prowadzone będą obok siebie odrębne uprawy, z których każda (np. marchew, pietruszka, seler, itd.) ma powierzchnię mniejszą niż 0,1 ha (ich łączna powierzchnia może być większa od 0,1 ha).

 1. Zasada traktowania mieszanek powstałych jako wysiew mieszanki nasion, które są uprawiane jako uprawa główna.(Wyjątek to mieszanki zaliczane do kategorii trawy, inne pastewne, czyli np. mieszanki bobowatych drobnonasiennych z trawą, mieszanki traw)

Dotychczas obszary, na których wysiewana była mieszanka nasion uznawane były za jedną uprawę, niezależnie od poszczególnych roślin zawartych w mieszance. Przykładowo do tej samej uprawy – uprawy mieszanej zaliczane były mieszanki zbożowe, mieszanki strączkowo- zbożowe, mieszanki strączkowo- słonecznikowe.

Od 2018 r. obszary na których wysiana będzie mieszanka nasion będą uznawane za oddzielne uprawy, pod warunkiem, że będzie można ustalić, że gatunki z różnych mieszanek nasion różnią się od siebie. Przykład mieszanki jęczmienia jarego z owsem siewnym; mieszanki żyta ozimego z wyką kosmatą będą traktowane jako oddzielne uprawy.

 1. Pszenicę orkisz uznaje się za odrębną uprawę w ramach dywersyfikacji.

Obecna zmiana poszerza tylko dotychczasowy katalog upraw uznanych za odrębną uprawę na potrzeby realizacji praktyki dywersyfikacji upraw .

 1. Dodatkowe zwolnienia z praktyki dywersyfikacji i EFA.

Dotyczą gospodarstw o wysokim (ponad 75%) udziale gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielonych roślin pastewnych, ugorowanych albo będących połączeniem powyższego użytkowania lub gospodarstw, w których ponad 75% użytków rolnych to trwałe użytki zielone.

Dotychczas gospodarstwa takie były zwolnione z praktyki dywersyfikacji, pod warunkiem że pozostałe grunty orne, użytkowane w inny niż wskazany powyżej sposób, nie przekraczały 30 ha.

Od 2018 r. zniesiono limit 30 ha oraz do powyższych sposobów użytkowania gruntów ornych (>75%) stanowiących warunek zwolnienia z obowiązku dywersyfikacji upraw dopuszczono także rośliny strączkowe.

Obszary proekologiczne (EFA).

Od 2018r. nastąpiło:

 • zwiększenie współczynników ważenia dla upraw wiążących azot z 0,7 do 1.; oraz dla zagajników o krótkiej rotacji z 0.3 do 0,5;
 • ujednolicenie parametrów/wielkości obszarów EFA dla niektórych elementów np. oczek wodnych oraz zagajników śródpolnych włączając w to drzewa, zakrzaczenia, kamienie – dla tych elementów określono maksymalną wielkość 0,3 ha;
 • umożliwienie deklarowania części obszaru EFA z powierzchni większego obiektu;
 • umożliwienie wsiania roślin bobowatych ( nie tylko trawy) w uprawę główną (wsiewki w ramach międzyplonów);
 • wydłużenie utrzymania międzyplonu ścierniskowego do 15 października. Dodatkowo w przypadku zastosowania indywidualnego podejścia (utrzymanie międzyplonu ścierniskowego przez co majmniej 8 tygodni od dnia wysiewu mieszanki), wprowadzono obowiązek złożenia oświedczenia, w termini 7 dni od wysiewu mieszanki;
 • wprowadzenie zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach produkcyjnych EFA.

 

 

 

Na podstawie Biuletynów informacyjnych 10/2017 i1/2018.

Czytany 4223 razy Ostatnio zmieniany 13 lutego 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.