Wydrukuj tę stronę
19 stycznia 2018

Ruszył cykl spotkań „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” – o wyzwaniach i problemach, a także możliwościach ich rozwiązywania rozmawiano w Marszewie

Opracowanie: Danuta Matusiak
Ruszył cykl spotkań „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” – o wyzwaniach i problemach, a także możliwościach ich rozwiązywania rozmawiano w Marszewie Fot. Monika Wilczyńska

                

             Dnia 16 stycznia 2018 roku w Marszewie w powiecie pleszewskim w Auli Zespołu Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych miało miejsce inauguracyjne, pierwsze z cyklu planowanych we wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego spotkanie rolników i mieszkańców wsi pod hasłem „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. To już druga edycja takich spotkań, patronat honorowy nad tegorocznym sprawował Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Wśród gości spotkania obecna była Wicewojewoda Marlena Maląg oraz szefowie najważniejszych instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. Spotkanie zorganizowane ze wspólnej inicjatywy instytucji: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowa Stacja Chemiczno- Rolnicza, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej za cel miało przybliżenie najaktualniejszych zagadnień i informacji z zakresu ich działania w obszarze rolnictwa. W tym też celu do Marszewa licznie przybyli rolnicy i mieszkańcy wsi oraz doradcy z powiatu pleszewskiego. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – pierwszy większy opad śniegu, frekwencja była duża. W zeszłym roku spotkanie pod tym samym hasłem też cieszyło się zainteresowaniem.

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez rolników, spotkanie w Marszewie zdominowały  następujące tematy:

  • Harmonogram planowanych do uruchomienia działań w ramach PROW 2014-2020 tj. „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „ Premia dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Szczegóły dostępne pod adresem www.arimr.gov.pl. oraz apel do rolników o składanie wniosków o przyznanie płatności na 2018 rok za pośrednictwem nowej aplikacji eWniosekPlus, ten sposób będzie obligatoryjny dla wszystkich beneficjentów (z kilkoma wyjątkami) ARiMR zaleca więc utworzenie konta w tej aplikacji zarówno dla rolnika jak i doradcy przed rozpoczęciem naboru wniosków w tym roku od 15 marca będzie ona dostępna na w/w stronie.
  • Priorytety działalności Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na rok 2018, zaprezentowała Wiesława Nowak dyrektor WODR w Poznaniu, zwracając szczególną uwagę na wieloaspektowość działalności doradczej zachęcała do korzystania z doradztwa. Nowością w sposobach świadczenia usług doradczych jest darmowa aplikacja dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich na smartfony popularyzowana pod hasłem: „Twój doradca zawsze blisko” Elektroniczna Platforma Świadczenia Usług (epsu Mobilne) ułatwia dostęp do doradców WODR przez e-poradę oraz "bycie na bieżąco" dzięki modułowi powiadomienia.      
  • Zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, Działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS. Informacje o szkoleniach, konkursach i innych działaniach prewencyjnych organizowanych przez KRUS znajdują się na stronie www.wydarzenia-prewencyjne.krus.gov.pl
  • Zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 r. Działanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące rynków rolnych i promocji produktów rolnych i żywnościowych.
  • Aktualna sytuacja dot. afrykańskiego pomoru świń i choroby guzowatej skóry bydła, jako nowego zagrożenia dla Polski. Jak zapobiegać tym groźnym chorobom? Bioasekuracja jest podstawowym działaniem jakie należy podjąć w celu uchronienia stad przed ich skutkami.
  • Rolniczy handel detaliczny.
  • Bezpieczeństwo pożarowe na obszarach wiejskich.
  • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla rolnictwa.
  • Działalność Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Rolnicy i mieszkańcy wsi oprócz udziału w spotkaniu mieli również możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami wszystkich w/w instytucji. Zorganizowano specjalne punkty informacyjno-promocyjne, w których dyżurowali specjaliści aby pomóc rolnikom w rozwiązywaniu ich problemów, udostępniali zainteresowanym aktualne materiały informacyjne. Rolnikom, którzy chcieli uzyskać porady w indywidualnych sprawach eksperci służyli również swoją wiedzą i doświadczeniem. Najbliższe spotkania odbędą się w powiatach konińskim, leszczyńskim, kępińskim, szczegółowy harmonogram wszystkich spotkań jest dostępny na stronie www.arimr.gov.pl w BP ARiMR oraz  www.poznan.pl i biurach ZD WODR.

 

 

Czytany 1775 razy Ostatnio zmieniany 22 stycznia 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Danuta Matusiak

Galeria