Wydrukuj tę stronę
12 września 2017

Szkodnik kukurydzy – mszyca czeremchowo - zbożowa

Opracowanie: Wacław Biadała

Mszyca czeremchowo - jak sama nazwa wskazuje to gatunek dwudomny, który migruje z czeremchy na zboża i trawy. Spotykamy ją na terenie całego kraju. Sprzyjające warunki dla jej rozwoju to ciepłe i umiarkowanie wilgotne lato. Szkodliwe są zarówno osobniki dorosłe jak i larwy. Osobniki dorosłe są długości 1,5 – 2,3 mm, kształtu owalnego, oliwkowozielone z brązowymi płytkami bocznymi, ogonek mają krótszy od syfonów. Z kolei larwy są barwy zielonej. 

W kwietniu na czeremsze z jaj wylęgają się założycielki rodu, z których w drugim pokoleniu rodzą się osobniki uskrzydlone, przelatujące na letnie rośliny żywicielskie w tym na kukurydzę. Dają kilkanaście pokoleń. Od połowy września formy uskrzydlone wracają z powrotem na czeremchę. 

Mszyca ma kłująco-ssący aparat gębowy, nakłuwa tkanki roślin i wysysa soki, w wyniku czego mogą powstawać przebarwienia blaszek liściowych. Rośliny są osłabione zwłaszcza w okresie suszy, są podatne na porażenie przez sprawców chorób m.in. głownię kukurydzy, drobną plamistość liści, fuzariozę kolb. A ponadto mszyce przenoszą choroby wirusowe i wytwarzają spadź, na której rozwijają się grzyby chorobotwórcze. 

Aby stwierdzić obecność mszyc należy prowadzić systematyczny monitoring upraw kukurydzy. Nasilone występowanie owadów przypada pod koniec czerwca lub na początku lipca. Stosując metody agrotechniczne ograniczamy liczebność występujących szkodników na roślinach. Wśród metod tych wyróżniamy:  płodozmian, izolację przestrzenną od roślin zbożowych, traw wieloletnich i czeremchy, zbilansowane nawożenie azotowe, likwidacja chwastów     z plantacji, terminowy zbiór plonu, ochrona owadów pożytecznych.   

Po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi średnio 300 mszyc na roślinie możemy stosować metodę chemiczną – stosujemy środki ochrony roślin nalistne takie jak:
- Arkan 050 CS - 0,1 l/ha,
- Karate Zeon 050 CS – 0,1 l/ha,
- Wojownik 050 CS – 0,1 l/ha.


Starszy doradca Wacław Biadała
Literatura
„ Atlas szkodników roślin rolniczych” – praca zbiorowa pod redakcją Pawła K. Beresia.

Czytany 1688 razy Ostatnio zmieniany 13 września 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Wacław Biadała