13 lutego 2019

Relacja ze spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” w powiecie pilskim

Opracowanie: Marcin Baumgart • Zamieszczenie: Paweł Kopaniarz
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 12 lutego 2019 roku o godzinie 10:00 w sali Zespołu Szkół w Łobżenicy przy ulicy Złotowskiej 15 odbyło się spotkanie rolników z powiatu pilskiego z instytucjami działającymi w sferze około rolniczej pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

W spotkaniu uczestniczyło ponad pięćdziesięciu rolników. Spotkanie prowadziła pani Grażyna Suchocka kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile. Na początku spotkania omówiła działalność Biura Powiatowego ARiMR w Pile, oraz przedstawiła aplikacje z których mogą rolnicy korzystać przy rejestracji zwierząt i składaniu wniosków obszarowych.

W dalszej części głos zabrała pani dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Wiesława Witaszak. Omówiła działalność i strukturę działania naszej firmy po pierwszym stycznia 2019 jako, że nastąpiła u nas restrukturyzacja. Przedstawiła również plan działania na rok bieżący i zmiany mające przyczynić się do lepszego i łatwiejszego korzystania z usług doradczych przez rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

W spotkaniu uczestniczył również kierownik pilskiej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pan Grzegorz Płachta wraz pracownikami. Przedstawił działalność KRUS polegająca na zapobieganiu wypadkom w rolnictwie, promowaniu bezpiecznej organizacji pracy w gospodarstwach jak również możliwościach leczenia sanatoryjnego dla beneficjentów kasy.

W dalszej kolejności ofertę usług przedstawiła pani Magdalena Zaidler przedstawicielka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. KOWR ma za zadanie przede wszystkim promować polską zdrową żywność i ułatwiać producentom sprzedaż tej żywności . Poinformowała również o możliwościach wsparcia produkcji rolnej poprzez kredyty preferencyjne i korzystania z aplikacji komputerowych ułatwiających rejestrację  producentów zdrowej żywności. Ponadto rolnicy otrzymali informację o możliwościach  przystąpienia do przetargu na dzierżawę ziemi na terenie powiatu będącej w zasobach KOWR.

Kolejnym prelegentem był Powiatowy Lekarz Weterynarii pan Robert Gotkowski. Lekarz głównie skupił się na problemie walki z afrykańskim pomorem świń. Pocieszającym faktem jest, że na naszym terenie nie wykryto do tej pory ognisk tej choroby. Nie wykryto również jej u upolowanych dzików. Świadczy to o pozytywnych skutkach bioasekuracji. Odniósł się również do afery związanej z przedostaniem się do sprzedaży wołowiny od chorych krów.

Młodszy kapitan straży pożarnej Krzysztof Zawistowski zapoznał zebranych jak prowadzić ochronę przeciwpożarową w gospodarstwach rolnych i zabezpieczać się przed zatruciem czadem.

Ostatnim prelegentem był pan Janusz Tymiński kierownik Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przypomniał zebranym co należy robić, aby polska żywność była zdrowa, smaczna i nie zawierała szkodliwych dla zdrowia substancji.

Uczestnikami spotkania, oprócz rolników byli również pracownicy z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 1 w Czarnkowie. Przedstawiciele firm rolniczych i prelegenci zaopatrzyli uczestników spotkania w materiały informacyjne jak również udzielali odpowiedzi na nurtujące rolników pytania i udzielali im fachowego doradztwa.

Czytany 761 razy Ostatnio zmieniany 13 lutego 2019