06 listopada 2019

Święto plonów w Sośniach

Opracowanie: Zbigniew Gronostaj • Zamieszczenie: Magdalena Buksakowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Dożynki Gminie w Sośniach odbyły się w tym roku 21 września. Po mszy dziękczynnej celebrowanej przez proboszcza Leszka Grodzińskiego, dożynkowy korowód przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej przemaszerował na teren ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Biały Daniel. Tegorocznymi starostami byli: Stefania Wasek z Kałkowskiego i Grzegorz Pierucki z Dobrzeca. Na początku uroczystości Gospodarze przekazali bochen chleba z tegorocznych plonów na ręce wójta Stanisława Budzika, który podziękował Starościnie i Staroście dożynek i przybyłym rolnikom za ich trud i pracowitość. Przywitał też licznie przybyłych zaproszonych gości. Następnie przedstawiciele sołectw zaprezentowali swoje arcydzieła czyli pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Granowcu. Uczniowie w pięknych strojach przedstawili publiczności wspaniały obrzęd dożynkowy przy współudziale rodziców, po czym obdarowali gości chlebkami dożynkowymi. Na scenie zaprezentował się również zespół Big Band ze szkoły muzycznej z Namysłowa. Oprawę muzyczną zapewnił zespól The Voice Mix.

W międzyczasie odbyło się losowanie głównych nagród w loterii fantowej i rozstrzygnięte zostały dwa konkursy. Pierwszy z nich był skierowany do sołectw na „Wypiek domowego chleba”, gdzie I miejsce zajęło sołectwo Sośnie, II miejsce sołectwo Chojnik, III miejsce sołectwo Cieszyn. Drugi to konkurs na „Najlepsze ciasto drożdżowe”, w którym udział wzięły  Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie I miejsce otrzymało KGW w Kocinie, II miejsce KGW w Granowcu, III miejsce KGW w Sośniach. Dla dzieci były również przygotowane atrakcje tj. zamki dmuchane, stoiska z zabawkami i oczywiście animatorki, które zabawiały naszych najmłodszych i zapewniły im mnóstwo niespodzianek. Natomiast dorośli oprócz ciepłego poczęstunku mogli podziwiać stoiska rękodzielnicze jak również skosztować wyrobów pszczelarskich od Państwa Kowalskich.

Na uroczystości dożynkowe przybyli władze gminy Sośnie w osobie wójta Stanisława Budzika oraz zaproszeni goście: Europoseł Parlamentu Europejskiego – Andżelika Możdżanowska, Senator RP – Łukasz Mikołajczyk, Poseł RP – Tomasz Ławniczak, Poseł RP – Jarosław Urbaniak, Poseł RP – Piotr Walkowski, Poseł RP – Mariusz Witczak. Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Marlena Maląg, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – Marek Beer, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Marzena Wodzińska, Członek Sejmiku Województwa wielkopolskiego – Andrzej Pichet, Starosta Ostrowski – Paweł Rajski, Radni Powiatu Ostrowskiego: Michał Wilczur, Józef Wajs, Zdzisław Jaźwiec, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wlkp. – mł. Insp. Piotr Wilkowski, Kierownik Posterunku Policji w Sośniach – Robert Barczak, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Dobrzycy – Paweł Kołeczko, Dyrektor CUW – Arleta Zadka, Dyrektor GOKiGBP – Dorota Kurzawska, Prezes Rolkom-u – Janusz Broniecki, radni z gminy Sośnie na czele z przewodniczącym Mirosławem Ostojakiem, Dyrektor Zespołu Szkól w Granowcu – Ewa Ostojak, Dyrektor Zespołu Szkół w Sośniach – Halina Czemiel.

Organizatorami Dożynek był Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sośniach.

                                                                                                             

Żródło: Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Bibliotek Publiczna w Sośniach

Czytany 563 razy