22 maja 2017

Działalność pozarolnicza prowadzona przez rolników, a ubezpieczenie w KRUS

Opracowanie: Kazimierz Mikołaczyk • Zamieszczenie: Adrian Jędroszka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Rolnicy lub domownicy mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą będąc nadal ubezpieczonym w KRUS. Warunkiem, który należy spełnić jest nieprzerwane podleganie temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy przez co najmniej 3 lata. Osoby te wówczas są zobowiązane do opłacania składki emerytalno-rentowej w podwójnym wymiarze. Natomiast składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie pozostają bez zmian. Łączna kwota tych składek za II kwartał 2017 rok dla rolników posiadających gospodarstwo rolne do 50 ha wynosi 393 zł, natomiast dla tych samych rolników prowadzących dodatkowo działalność pozarolniczą wynosi 660 zł. Rolnicy ci mogą nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli będą spełniać następujące warunki:

  1. Corocznie do 31 maja złożą w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o kwocie zapłaconego podatku dochodowego z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok poprzedni,
  2. Nie przekroczenie „rocznej kwoty granicznej” podatku dochodowego., która za rok 2016 wynosi 3258 zł.

Jeżeli  którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony wówczas rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zostanie wyrejestrowany z KRUS i musi się ubezpieczyć w ZUS. 

 

Czytany 305 razy