16 grudnia 2020

KGW w powiecie obornickim

Opracowanie: Nina Bartol
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email

Wieś przez lata zmienia się. Kiedyś postrzegana jako ciężka praca na roli, teraz nowoczesna, pełna innowacyjnych rozwiązań. Ludzie podążając za zmianami, też zmieniali swój punkt widzenia. Kiedyś uciekali do miast, pracując w fabrykach, mieszkając w blokach, małych mieszkaniach. Obecnie chętnie budowane są domy jednorodzinne na obszarach wiejskich.   Kobiety w początkowo ukierunkowały swoje działania na przetrwanie. Podejmowały działania dostosowawcze, które opierały się na minimalizacji potrzeb i aspiracji oraz na wymuszonym wycofaniu się z niektórych rejonów życia społecznego. Na pierwszym planie była walka o przetrwanie, jak też poszukiwanie innych, pozarolniczych źródeł utrzymania. Zmieniały położenie i pozycję kobiety w rodzinie oraz waloryzowały i wzmacniały jej rolę i pozycję w strukturze wsi.

Kobiety stanowią fundament społeczeństwa obywatelskiego, a ich aktywność sprowadza się na ogół do uczestnictwa w Kole Gospodyń Wiejskich i różnych prac prowadzonych w jego ramach. Kiedy pojawiły się preferencje wśród konsumentów na lokalną i tradycyjnie wytwarzaną żywność, zaczęto zwracać uwagę na rozwój lokalnych systemów wytwarzania żywności, poprawę jej jakości i warunki bezpieczeństwa. Stworzyło to możliwość aktywności kobiet na terenach wiejskich, szczególnie w mniejszych, indywidualnych gospodarstwach. Gotowały i gotują różne tradycyjne potrawy, przekazując wiedze młodszemu pokoleniu. Często na festynach , ich stoiska są najbardziej rozpoznawane. Nie tylko przez kolorowe dekoracje, ale przede wszystkim z pysznych smakołyków. Ciasta, ciastka, zupy, dania mięsne, sałatki to smaki dzieciństwa, do których chętnie wracamy. Znakiem rozpoznawczym KGW to ich piękne kobiety, które ubrane są w niesamowite stroje. Koła z długoletnią tradycją mają w swoich zasobach haftowane bluzki, spódnice, fartuszki i wiele innych dodatków, o pięknych kolorach i wykonane z niezwykłą starannością. W poprzednich latach panie uczyły się szyć, gotować, piec czy wyszywać. Obecnie kobiety zmieniły swoje potrzeby. Nadal kultywują tradycję i przekazują ją kolejnym pokoleniom, ale ich postrzeżenie świata zmieniło się. One wyznaczają nowe kierunki, chcą się rozwijać, spełniać się zawodowo. Tak właśnie KGW wygląda w powiecie obornickim. Kobiety spełniają się jako matki, żony, ale także aktywistki. Prezentują swoje talenty, uczą kultury. Angażują się w akcje charytatywne.  Pomagają ludziom i zwierzętom  w potrzebie. Organizują wspólne wyjazdy, festyny, spotkania.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 9 listopada  2018 roku wydało ustawę , w której określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Równocześnie ARiMR uruchomiła na to działanie dotację od 3000zł do 5000zł, w zależności od ilości członków.  Środki należy wykorzystać do 31.12.2020, natomiast sprawozdanie należy złożyć do 31.01.2021r.

Cele, na jakie koła gospodyń wiejskich mogą przeznaczyć przyznaną pomoc finansową:

 1. działalnością społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
 2. działalnością na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
 3. rozwojem przedsiębiorczości kobiet;
 4. inicjowaniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
 5. upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
 6. reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
 7. rozwojem kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

To naprawdę Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe. Gospodarne, ponieważ potrafią pogodzić wiele rzeczy – praca, rodzina, obowiązki domowe. A Wyjątkowe, bo chcą wciąż dużo od życia, wciąż się rozwijają i mają mnóstwo pomysłów.  Są pełne energii i witalności, potrafią wiele i na wiele je stać. Dbają o innych, nie zapominając o samorealizacji. Są silne, mądre i zorganizowane. Jestem dumna, że należę do Koła Gospodyń Wiejskich w Kowanówku. A dlaczego? W mojej rodzinie zawsze kobiety należały do KGW, co prawda w innych wsiach, ale tradycja w sercu pozostała. Urokliwa wieś Kowanówko, to prócz walorów krajobrazowych, to są ludzie.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu sołtys Kariny Wojdanowicz oraz Stefani Kiwerz z rady sołeckiej, wieś otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych oraz pamiątkowy dyplom w  IV edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”. To  jedyna wieś z powiatu obornickiego. Środki zostaną przeznaczone na budowę wiosną ogródka przed wiejską świetlicą.

W powiecie obornickim jest zarejestrowanych 39 Kół Gospodyń Wiejskich. Środki zostały przeznaczone na: wyjazdy, warsztaty, konsultacje modowe, festyny, zabawy, spotkania wigilijne, zakup sprzętów min. maszyny do waty cukrowej, popcornu, frytkownice, gofrownice, vouchery do kosmetyczki, itp. To dobra inicjatywa , ponieważ kobiety się spotykają, chętnie wymieniają informacjami i umiejętnościami. Uczą się, a przy tym miło spędzają czas.

Gmina Oborniki:

1. Koło Gospodyń Wiejskich w Bogdanowie

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Kowanówku

3. Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie

4. Koło Gospodyń Wiejskich Kiszewo

5. Koło Gospodyń Wiejskich w Uścikówcu

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Nieczajnie

7. Koło Gospodyń Wiejskich w Kiszewku Kiszewkowianki

8. Koło Gospodyń Wiejskich w Żukowie

9. Koło Gospodyń Wiejskich w Wargowie Koło Gospodarnych Kobiet Wargowianki

10. Koło Gospodyń Wiejskich w Uścikowie

11. Koło Gospodyń Wiejskich w Świerkówkach „Jodełki”

12. Koło Gospodyń Wiejskich Kowalewko

13. Koło Gospodyń Wiejskich Ocieszyn Wieś Przyszłości

14. Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce Leśnej Zaradni

15. Koło Gospodyń Wiejskich Lulinianki w Lulinie

16. Koło Gospodyń Wiejskich w Ślepuchowie

17. Koło Gospodyń Wiejskich w Górce

18. Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Kowanowo”

19. Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” w Pacholewie

20. Koło Gospodyń Wiejskich Wymysłowo

Gmina Rogoźno:

1. Koło Gospodyń Wiejskich Grudna „Ale Babki”

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Józefinowie

3. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Parkowianka” – Działająca na Rzecz Rozwoju i Aktywizacji Społecznej Sołectwa Parkowo w Parkowie

4. Koło Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Gościnianka

5. Koło Gospodyń Wiejskich w Owieczkach

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Jaraczu

7. Koło Gospodyń Wiejskich „EkoBabki” w Budziszewku

8. Koło Gospodyń Wiejskich Boguniewo

9. Koło Gospodyń Wiejskich Międzystudzienki w Studzieńcu

Gmina Ryczywół:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowie

2. Koło Gospodyń Wiejskich Ryczywół nad Flintą

3. Koło Gospodyń Wiejskich Pasjonatki w Łaszczewcu

4. Koło Gospodyń Wiejskich Radomianie

5. Koło Gospodyń Wiejskich „ Skrzetuszanki” w Skrzetuszu

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Nininie

7. Koło Gospodyń i Gospodarzy  Wiejskich w Boruchowie

8. Koło Gospodyń Wiejskich w Tłukawach Tłukawianie

9. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiardunkach

10. Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce Ludomskiej

 

Źródło: ARiMR, MRiRW

 

 

Czytany 169 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.