27 lutego 2018

Forum Rolnicze w powiecie leszczyńskim

Opracowanie: Kamila Stachowiak • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniu 23 lutego 2018 w Lesznie odbyło się Forum Rolnicze. Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała je wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego corocznie uczestniczy w tych spotkaniach.

Uczestnicy forum wielokrotnie podkreślali, że warto spotkać się przed rozpoczęciem wiosennego sezonu uprawowego i w gronie zainteresowanych osób podyskutować o aktualnych problemach wsi i rolnictwa. Spotkania te dają możliwość dyskusji o aktualnych problemach związanych z prowadzeniem produkcji rolniczej. Stwarzają także możliwość bezpośredniego kontaktu rolnikom i producentom z przedstawicielami instytucji działających w obszarze rolnictwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Starostwa Powiatowego w Lesznie oraz firmy sprzedające środki do produkcji rolnej.

Tegoroczne spotkanie koncentrowało się głównie wokół tematów związanych ze zmianami wnioskowania o dopłaty obszarowe. Zaprezentowano nową aplikację eWniosekPlus, która umożliwiała będzie składanie wniosków drogą elektroniczną. Podkreślono bardzo ważną rolę doradców rolniczych w pomocy wnioskowania przez rolników o dopłaty obszarowe w 2018 roku. Kierownik PZDR w Lesznie przedstawił zadania doradcze zaplanowane do realizacji w bieżącym roku na terenie powiatu leszczyńskiego. Kolejnym ważnym tematem było rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 9 lutego 2018 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Mówiono o obowiązkach rolników związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin, obowiązkowych przeglądach opryskiwaczy i zagrożeniem ze strony chorób i szkodników roślin. Przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedstawił możliwości korzystania z wcześniejszych emerytur przez rolników. Zaprezentowano także ofertę firmy paszowej, firmy oferującej maszyny do uprawy i zbioru roślin oraz możliwości stosowania efektywnych mikroorganizmów w produkcji rolniczej.

 

 

 

 

 

Czytany 951 razy Ostatnio zmieniany 04 kwietnia 2018