16 lutego 2017

Wielkopolskie Forum Rolnicze w Osiecznej

Opracowanie: Kamila Stachowiak • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

15 lutego 2017 roku w Osiecznej pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela zorganizowano Forum Rolnicze. Na spotkanie zaroszono rolników z gminy Osieczna i Krzemieniewo. Wielkopolska Izba Rolnicza organizuje je wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego corocznie uczestniczy w tych spotkaniach.

Fora Rolnicze to w Wielkopolsce inicjatywa ciesząca się zainteresowaniem rolników. Uczestnicy forów wielokrotnie podkreślali, że warto spotkać się przed rozpoczęciem nowego sezonu uprawowego i w gronie zainteresowanych osób podyskutować o aktualnych problemach wsi i rolnictwa. Spotkania te są płaszczyzną do wymiany informacji oraz dyskusji o aktualnych problemach wsi i rolnictwa. Stwarzają także możliwość bezpośredniego kontaktu rolnikom i producentom z przedstawicielami instytucji działających w obszarze rolnictwa. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej oraz firm działających w obszarze rolnictwa.

Tegoroczne spotkania koncentrowały się głównie wokół tematów związanych ze zmianami  dotyczącymi zasad przyznawania dopłat obszarowych w 2017, realizacji wypłat dopłat obszarowych w powiecie leszczyńskim za 2016 rok, planowanych naborów wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zmienionych zasad identyfikacji i rejestracji świń. Istniejących zagrożeniach związanych z występowaniem na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków, nowych chorobach ziemniaka i obowiązkowych przeglądach opryskiwaczy polowych. Mówiono o metodach doradczych realizowanych przez doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, planowanych imprezach wystawienniczych i konferencjach tematycznych, zmianach obowiązujących przepisów prawnych dotyczących udzielanych emerytur rolniczych i możliwości korzystania ze świadczeń rehabilitacyjnych KRUS, przeprowadzanych melioracjach i możliwościach dofinansowania tych działań. Zaprezentowano możliwości współpracy rolników z firmą AGROLOK w zakresie skupu płodów rolnych i zakupu środków do produkcji, możliwości skorzystania z oferty Banku Spółdzielczego we Wschowie i jego oddziałów oraz wpływu stosowania korzystnych mikroorganizmów na produkcję rolniczą – firma ProBiotics Polska.

 

Czytany 641 razy Ostatnio zmieniany 16 lutego 2017