28 grudnia 2016

Zakład Doświadczalny Pawłowice

Opracowanie: Zbigniew Kaczmarek • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Pawłowice gospodaruje na powierzchni 1860 ha użytków rolnych, w tym 1720ha gruntów ornych i 140 ha użytków zielonych. W strukturze zasiewów dominują uprawy zbożowe, które stanowią prawie połowę powierzchni upraw. Pozostałe zasiewy to: rzepak, buraki cukrowe oraz rośliny pastewne, takie jak kukurydza czy lucerna.

Precyzyjne rolnictwo oparte o właściwe nawożenie i ochronę roślin pozwoliło na osiągnięcie wysokich wyników produkcyjnych. Jednak Zakład Doświadczalny Pawłowice to nie tylko uprawy polowe, ale przede wszystkim hodowla zwierząt. Przykładem niech będzie Centralny Ośrodek Hybrydyzacji – jednostka zajmująca się wprowadzaniem do hodowli linii męskich przydatnych do krzyżowania z liniami ras białych. Dzięki pracom hodowlanym uzyskano doskonałą linię ojcowską 990 przeznaczoną do krzyżowania towarowego trzody chlewnej. Równocześnie wraz z pracami głównego kierunku prowadzono inne prace badawcze. Także na wysokim poziomie jest hodowla bydła, która poprzez wieloletnie unasiennianie bydła własnego nasieniem bydła holsztyńsko-fryzyjskiego osiągnęła bardzo wysoki poziom mleczności. W ramach prac badawczych prowadzona jest także hodowla owiec mająca na celu podniesienie plenności stad miejscowych owiec.

Zakład Doświadczalny w Pawłowicach posiada w swoim zapleczu mieszalnię pasz pracującą po jego potrzeby. Dyrekcja Zakładu często udostępnia swoje obiekty oraz pola w celu demonstracji nowych technik i technologii produkcji w rolnictwie. ZD w Pawłowicach należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

 

Czytany 549 razy Ostatnio zmieniany 07 czerwca 2017