27 grudnia 2016

Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn Sp. z o.o.

Opracowanie: Zbigniew Kaczmarek • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn Sp. z o.o. gospodaruje na obszarze 3148 ha. Prowadzi zarówno produkcję roślinną, jak i hodowle i chów zwierząt. Hodowla w OHZ obejmuje trzy gatunki zwierząt: bydło mleczne, trzodę chlewną i owce. Wśród upraw roślinnych główną uprawą są rośliny zbożowe łącznie z kukurydzą na ziarno. Uzyskiwane plony stanowią powód do dumy i kształtują się na poziomie 5 do ponad 7 ton z ha. Również plony rzepaku osiągają często ponad 4 t. W roku bieżącym specyficzne warunki pogodowe nie pozwoliły na osiągnięcie tego poziomu. Plony buraków cukrowych zazwyczaj zdecydowanie przekraczają poziom 60 t z ha. Uzyskiwane wyniki produkcyjne to efekt intensywnego nawożenia popartego prawidłową agrotechniką.

Hodowla zwierząt opiera się na prowadzeniu chowu zwierząt w czystości rasowej oraz dużym udziale ras charakteryzujących się wysoka wartością produkcyjną i zdrowotną. Hodowlę bydła mlecznego prowadzi się w dwóch nowoczesnych oborach wolnostanowiskowych, a uzyskiwane efekty produkcyjne to ponad 10000 kg mleka od sztuki. Stado wolne jest od chorób zakaźnych i wirusowych. Jako ciekawostkę można dodać, że w systemie wolno wybiegowym jest prowadzony chów bydła szkockiego – highland.

Na terenie gospodarstwa OHZ Garzyn Sp. z o.o. w Brylewie wybudowana została jedna z najnowocześniejszych ferm produkujących materiał hodowlany o statusie SPF. Pomieszczenia w których przetrzymywane są zwierzęta wyposażone są w komputerowo regulowany system wentylacji oraz ogrzewania. Ferma podzielona jest na kilka sektorów. Cała ferma została ogrodzona i podzielona na sektory bezpieczeństwa, aby zapobiec możliwości przeniesienia zarazków. Sprzedaż zwierząt odbywa się poza terenem fermy, gdzie zwierzęta dowożone są własnym transportem. Na teren obiektu nie ma prawa wstępu ani wjazdu jakakolwiek osoba i pojazd spoza osób zatrudnionych. W Brylewie znajduje się też jedna z ostatnich w naszym regionie owczarnia z hodowlą merynosa polskiego w starym typie.

 

 

Czytany 622 razy Ostatnio zmieniany 27 grudnia 2016