12 grudnia 2016

Seminarium wyjazdowe doradców specjalizujących się w uprawie i nawożeniu zbóż i kukurydzy w Zakładzie PDO w Śremie Wójtostwie

Opracowanie: Mirosław Nowicki, Kamila Stachowiak • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniu 25.11.2016 r. doradcy powiatowi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu specjalizujący się w uprawie i nawożeniu zbóż i kukurydzy gościli w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie. Wizyta była okazją do przedstawienia organizacji i działalności naukowo-badawczej Zakładu. Podczas spotkania zaprezentowano problematykę badań i doświadczeń odmianowych oraz sposób prowadzenia badania mrozoodporności zbóż. Zwiedzono też szklarnie z roślinami ozdobnymi.

W dalszej części spotkania podsumowano efekty stosowania środka Humus Active, produkowanego przez firmę „EKODARPOL”. Uniwersalny ekologiczny polepszacz glebowy, zawierający 90% substancji organicznych w postaci trwałej aktywnej próchnicy i pozytywnych mikroorganizmów, stosowany był w doświadczeniach polowych prowadzonych w ramach demonstracji technologicznych.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze (PDOiR) jest regionalnym (wojewódzkim) systemem badań odmianowo-agrotechnicznych mającym na celu dostarczenie rolnikom możliwie pełnej informacji o przydatności zarejestrowanych odmian do uprawy w ich rejonie.

Tak samo jak w latach poprzednich i w tym sezonie w województwie wielkopolskim prowadzone były badania odmianowe z wykorzystaniem istniejącej polowej bazy doświadczalnej, na którą składają się stacja i zakłady doświadczalne oceny odmian należące do COBORU oraz inne gospodarstwa rolne będące punktami doświadczalnymi. W systemie PDO główne decyzje dotyczące doświadczeń PDO i doboru odmian do doświadczeń planowanych w sezonie podejmuje Zespół Wojewódzki PDO na spotkaniach: zimowym (styczeń/luty) i letnim (lipiec).

Zgodnie z art.27 ustawy o nasiennictwie odbywa się tworzenie „Listy odmian zalecanych do uprawy na terenie wielkopolski”. System badań PDO umożliwia ustalenie listy odmian zalecanych do uprawy oraz ma istotny wpływ na właściwy dobór materiału siewnego przez rolników. Badania ukierunkowane na potrzeby praktyki rolniczej dają możliwość uzyskania informacji o odmianach, z uwzględnieniem ich reakcji na warunki środowiska i elementy agrotechniki. Podstawą typowania i włączania odmian do LZO są wynik wieloletnich doświadczeń PDO przeprowadzonych w województwie.

Obecnie  na terenie województwa została podjęta decyzja o utworzeniu listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze naszego województwa (LOZ) na sezon 2016/2017 dla odmian: pszenicy jarej, jęczmienia jarego, owsa, pszenicy ozimej, żyta ozimego, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego, rzepaku ozimego, ziemniaka, grochu siewnego oraz łubinu żółtego.

 

Czytany 309 razy Ostatnio zmieniany 12 grudnia 2016