03 września 2014

"Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów"

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

 

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów"

 

14 sierpnia tego roku na Starym Rynku w Poznaniu odbył się XIV finał edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Organizatorem konkursu na szczeblu centralnym jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, natomiast na szczeblach regionalnych są Samorządy Województw. Celem konkursu jest identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników. Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym oraz charakteryzować się szczególnymi cechami. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy. Powiat leszczyński w kategorii produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego reprezentowała w tym roku „Kiełbasa świerczyńska" wyprodukowana przez firmę „Przetwórstwo Przemysłu Spożywczego Cieślak" w Świerczynie (gmina Osieczna). Jest to firma rodzinna, która istnieje na rynku od 1994 roku. Od samego początku istnienia zakładu produkcja żywności oparta jest na domowych, tradycyjnych recepturach, do której używa się tylko zdrowych surowców i przypraw od sprawdzonych dostawców. Żaden produkt nie zawiera chemicznych konserwantów. Państwo Cieślak mogą już pochwalić się osiągnięciami w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo". W 2012 roku zdobyli I nagrodę w kategorii produkty i przetwory pochodzenia roślinnego za „Buraczki z jabłkiem", które w tym roku startują do nagrody „Perła 2014".

 

100_1223


„Kiełbasa świerczyńska" znalazła się w 2014 roku wśród laureatów etapu wojewódzkiego i weźmie udział w finale krajowym konkursu, który odbędzie się podczas targów Smaki Regionów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Aby posmakować regionalnych specjałów z całego kraju, wystarczy odwiedzić wystawę „Smaki Regionów" organizowaną podczas tegorocznych targów Polagra-Food. Targi odbędą się od 27 do 30 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

100_1224


Gospodarzami wystawy będą poszczególne województwa. Na stoiskach wystawców będzie można spróbować i zakupić żywność o charakterze regionalnym, tradycyjnym i ekologicznym, produkty certyfikowane przez Komisję Europejską oraz certyfikowane w systemie „Jakość Tradycja".
Na Wielkim Finale Konkursu zostaną wręczone „Perły 2014" oraz „Klucz do Polskiej Spiżarni". WIELIKI FINAŁ XIV edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" odbędzie się na targach Smaki Regionów/ Polagra Food w Poznaniu 28 września 2014 r. (niedziela) w pawilonie nr 11 o godz. 13.00.

Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Osoby zainteresowane zapraszamy do biur terenowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zespołu Doradczego w powiecie leszczyńskim.


Maria Cicha
Kamila Stachowiak
Zespół doradczy w powiecie leszczyńskim

Czytany 2146 razy Ostatnio zmieniany 03 września 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.